Więcej patroli i policyjnych kontroli na ulicach Zabrza. To element ogólnopolskich działań

Lepiej trzymać się obowiązujących limitów – zabrzańska policja prowadzi akcję „Prędkość”, której celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń i dyscyplinowanie kierowców z „ciężką nogą”.

Nadmierna prędkość oraz niedostosowanie prędkości do sytuacji na drodze należą do głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Obrażenia ciała, jakich doznają uczestnicy wypadków, często są poważne. Niejednokrotnie są to także zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego na terenie całego kraju, w piątek policja prowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne.

Kierujący na zabrzańskich drogach powinni dzisiaj spodziewać się większej niż zazwyczaj liczby patroli i kontroli, podczas których policjanci będą dokonywać pomiarów prędkości ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość. Działania mają charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi – informuje mł. asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Warto pamiętać, że mandaty są teraz wyższe

W przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, zastosowana zostanie tzw. „recydywa”. Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy, niż dotychczas.

  • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych/recydywa: 1600 złotych;
  • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych/recydywa: 2000 złotych;
  • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych/recydywa: 3000 złotych;
  • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych/recydywa: 4000 złotych;
  • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych/recydywa: 5000 złotych.

(żms)/KMP Zabrze, Śląska Policja
fot. KMP Zabrze