Wiadukt w ciągu ul. Roosevelta nie jest jeszcze gotowy. „Oddanie do użytku powinno nastąpić w styczniu”

Wiadukt między Zabrzem a gliwicką Sośnicą zostanie oddany do użytku później, niż dotychczas zakładano, tym samym okres zamknięcia tej drogi dla ruchu przekroczy dwa lata. Stan realizacji prac określono na 95%.

Internauci już od października zastanawiali się, czy zakończenie budowy obiektu nad torami PKP w ciągu ulicy Roosevelta na granicy Zabrza i Gliwic nastąpi faktycznie 30 listopada br. Jeszcze tydzień temu Miejski Zarząd Dróg nie posiadał informacji na temat przesunięcia tego terminu. Teraz już wiadomo, że finał tej inwestycji nastąpi w 2024 roku. Na tę chwilę wskazywany jest styczeń.

Przedwczoraj (27 listopada), nadzór inwestorski powiadomił nas o wniosku Wykonawcy o przedłużenie terminu realizacji robót ze względu na wystąpienie przeszkód wpływających na prawidłową realizację umowy. Do dnia 24 listopada (z taką datą jest wniosek), wykonawca nie zgłaszał potrzeby przesunięcia terminu oddania obiektu do użytkowania, który miał w umowie, czyli 30 listopada br.

– poinformował w środę, 29 listopada, MZD w Zabrzu w internetowym wpisie.

Złożony przez wykonawcę wniosek jest aktualnie analizowany przez nadzór inwestorski, który po zakończeniu analizy zdecyduje o tym, czy jest zasadny, a także o ile zostanie przedłużony termin realizacji robót.

Obecne zaawansowanie robót jest na poziomie 95%. Na dzień dzisiejszy wykonano podpory, ustrój nośny, dylatacje modułowe oraz izolację ustroju nośnego. Realizowane są roboty związane z kapami chodnikowymi i wymianą barier drogowych – kontynuują drogowcy, którzy dodają w zamieszczonej informacji, że biorąc pod uwagę technologię robót koniecznych do wykonania i panujące warunki pogodowe, w ocenie nadzoru inwestorskiego, oddanie obiektu do użytkowania powinno nastąpić w styczniu 2024 roku. Wygląda jednak na to, że ten termin może nie być ostateczny.

Bardzo prosimy, żeby nie traktować tej informacji jako „zapewnienia”, ponieważ w inwestycjach często bywa tak, że terminy się zmieniają. Z różnych powodów. Dlatego też, MZD nie zapewnia, tylko informuje o stanie faktycznym prowadzonych inwestycji

– podsumowuje Zarząd. Przypomnijmy, że wiadukt w ciągu ulicy Roosevelta, ze względu na stan techniczny musiał zostać rozebrany i wybudowany od nowa. Drogę zamknięto dla ruchu 5 listopada 2021 roku. Pierwotnie zakończenie robót miało nastąpić dużo wcześniej, jednak w toku prac rozbiórkowych napotkano na przeszkody w postaci nie ujętych na planach fundamentów przyczółków wiaduktu.

Już od ponad dwóch lat kierowcy jadący z Zabrza do Gliwic, a także autobusy komunikacji miejskiej kursujące w rejonie stadionu i przez gliwicką Sośnicę, muszą korzystać z objazdów poprowadzonych m.in. przez DTŚ. Wygląda na to, że sytuacja ta utrzyma się jeszcze przez co najmniej dwa miesiące.

(żms)