W Zabrzu powstała Łąka Łomży. Teren obok pływalni Aquarius został obsadzony kwiatami

Na terenach zielonych, przy alei Korfantego 18 (okolice basenu Aquarius), pojawiła się Łąka Łomży. Połączona inicjatywa Fundacji Łąka i firmy Van Pur S.A. zaowocowała przeniesieniem klimatu kwiatowych łąk w formie zielonego zakątka, który na stałe zagości w Zabrzu.

Celem projektu jest propagowanie spokojnego, zrównoważonego i zdecydowanie wolniejszego trybu życia. Podczas spotkania, które odbyło się na start projektu, wspólnie zasadzono kwiaty, a Łąka Łomży została oficjalnie oddana do użytku mieszkańcom Zabrza.

Łąki kwietne, tak popularne w ostatnich latach, pozwalają stworzyć naturalny element dekoracyjny, np. w przestrzeni miejskiej. Stanowią wyjątkowo wdzięczne urozmaicenie lokalnego krajobrazu. Można siać je zarówno bezpośrednio w ziemi, jak i w donicach na balkonie.


Bez względu na lokalizację, liczy się finalny efekt – dodanie otaczającej przestrzeni naturalnie pięknej kompozycji. Z tej potrzeby powstał właśnie projekt #ŁąkiŁomży stworzony przez firmę Van Pur oraz Fundację Łąka.

– Projekt doskonale wpisuje się w działanie miasta Zabrze. To dla naszych mieszkańców stworzymy takie miejsca. Wszyscy wiemy jakie znaczenie mają łąki kwietne dla naszego ekosystemu, dla naszej zdrowotności, wiemy również jak dużo korzyści niosą one dla okolicznych pszczół i owadów. Myślę, że nie tylko mieszkańcy okolicznego osiedla Kopernik będą korzystać z tego miejsca – mówi zastępca prezydent Zabrza, Katarzyna Dzióba.

– Poprzez inicjatywę Łąki Łomży chcemy, żeby ludzie poczuli w mieście klimat prawdziwej łąki. Zgodnie z hasłem naszej marki „Łomża, W swoim tempie”, zachęcamy do nieśpiesznego czerpania przyjemności z wolnych chwil. Chcemy, by mieszkańcy Zabrza choć na moment, usiedli i odpoczęli – złapali nieco wytchnienia od codzienności. Naszym celem jest stworzenie wyjątkowych miejsc spotkań, na łonie natury, a jednak w mieście. Dlatego w te wakacje Łąki Łomży zawitały już do Kielc, Katowic i Łomży. A dzisiaj można z nich skorzystać w Zabrzu – przekazuje Jagoda Iwańczuk, Prezes Zarządu Van Pur S.A.

Wydarzenie odbyło się na łące nieopodal pływalni Aquarius. Tuż obok al. Korfantego 18 powstała specjalnie stworzona przestrzeń, składająca się z drewnianych mebli wypoczynkowych. Całość zachęca do delektowania się krajobrazem łąki.

W ramach spotkania został przeprowadzony warsztat „Wszystko, co chcieliście wiedzieć o łąkach kwietnych”. Wszyscy uczestnicy, bogatsi o wiedzę na temat łąk, zabrali się za wspólne sadzenie kwiatów. Przedstawiciele Fundacji Łąka podpowiadali również, jak najlepiej stworzyć przyjazną przestrzeń pełną kwiatów i roślin w swoim otoczeniu. Odwiedzający Łąkę Łomży otrzymali specjalną mieszankę nasion, dzięki którym mogą stworzyć swoją łąkę, nawet w zaciszu domu.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze