Ukrywają się u znajomych, rodziny, udają bezdomnych. Tylko w czerwcu zatrzymano aż 55 osób

Zabrzańscy policjanci tylko w czerwcu zatrzymali 55 osób, które ukrywały się przed wymiarem sprawiedliwości. Wśród nich są poszukiwani listami gończymi, nakazami doprowadzenia czy też w celu ustalenia miejsca pobytu.

Do zatrzymań dochodziło niemal codziennie.

Wielu z poszukiwanych listami gończymi i nakazami doprowadzeń często zmienia swoje miejsca zamieszkania. Ukrywa się u swoich znajomych lub rodziny, udaje bezdomnych. Powody są różne – kara więzienia do „odsiadki”, niezapłacona grzywna sięgająca od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Jednakże mimo takich zabiegów i tak nie udaje im się uniknąć konsekwencji – informuje mł. asp. Adam Strzodka z KMP Zabrze.


Do jednostek policji każdego dnia wpływają nakazy doprowadzenia i listy gończe, na podstawie których policjanci prowadzą poszukiwania. Działania śledczych skupione są na ustaleniu miejsca pobytu i zatrzymaniu poszukiwanych

– dodaje policjant.

Stróże prawa muszą działać bardzo wnikliwie, a zarazem szybko reagować na jakikolwiek informacje. Często liczą się dosłownie minuty.

Na co dzień tropieniem i ustalaniem miejsc pobytu osób ściganych przez wymiar sprawiedliwości, zajmują się wyspecjalizowani policjanci do spraw poszukiwań. Nie znaczy to jednak, że tylko oni zatrzymują poszukiwanych, ci często “wpadają” w trakcie kontroli drogowej czy też zwykłej interwencji – przekazuje Strzodka.

Policja zachęca do zapoznania się z aktualną listą osób poszukiwanych. Informacje na ich temat można anonimowo przekazać za pośrednictwem Internetu, poprzez zakładkę ZGŁOŚ POSZUKIWANEGO.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze