Trzy potrącenia na pasach jednego dnia. Policja: 90% zdarzeń to wina kierujących

W Zabrzu minionej doby doszło do trzech zdarzeń z udziałem pieszych. Potrącenia miały miejsce na pasach. W około 90 % wszystkich zdarzeń, w których udział biorą piesi i pojazdy, sprawcami są kierujący. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Potrącenia miały miejsce na ulicach Goethego, Bolesława Chrobrego i Mikulczyckiej. Wstępne ustalania wskazują, że we wszystkich trzech przypadkach sprawcami są kierujący pojazdami. Na szczęście nikt z potrąconych nie odniósł obrażeń, które zagrażają życiu. Jednak tak duża liczba tych zdarzeń drogowych jest niepokojąca – mówi sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Gliwice.

Mokra jezdnia wpływa na wydłużenie drogi hamowania pojazdu, szybciej zapadający zmrok powoduje, że zauważenie pieszego przez kierowcę jest utrudnione, dlatego jedyną słuszną wskazówką jest dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków, a te wraz ze zbliżającą się zimą będą coraz to gorsze

– dodaje oficer prasowy.


Jak podkreśla policja, bardzo duży wpływ na swoje bezpieczeństwo mają również piesi, przede wszystkim poprzez obserwowanie pojazdów w trakcie poruszania się po drodze (szczególnie w przypadku przechodzenia przez jezdnię), jak również zakładanie elementów odblaskowych. Z prowadzonych analiz wynika, że w około 90% przypadków, winnymi zdarzeń z udziałem pieszych są kierującymi pojazdami, jednak zwiększona czujność tych pierwszych może zdecydowanie zmniejszyć liczbę zdarzeń.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze