Trzecia edycja Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego. To najważniejsze wydarzenie artystyczne tej jesieni

Impreza odbędzie się w dniach 23-25 października, a jej gospodarzami są kopalnia Guido oraz Dom Muzyki i Tańca.

Podczas festiwalu zaplanowano premierę ?Koncertu na trąbkę i orkiestrę? Krzysztofa Pendereckiego w serii prawykonań światowych, napisanego dla jednego z największych wirtuozów trąbki naszych czasów ? Gábora Boldoczkiego orazwystępy tak wybitnych artystów jak: Michel Lethiec, Shanghai Quartet z Nowego Jorku, Art Color Ballet (body painting), Teatr Ruchu Ocelot oraz Sinfonietta Cracovia.
Koncert na trąbkę i orkiestrę Patrona Festiwalu zostanie wykonany na koncercie finałowym 25 października 2015 roku w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Utwór napisany został dla węgierskiego wirtuoza trąbki, prawdziwej gwiazdy światowego formatu ? Gábora Boldoczkiego. Towarzysząca soliście Sinfonietta Cracovia, która jest jednym z partnerów zamówienia, zabrzmi tego wieczoru pod dyrekcją Jurka Dybała.
Z kolei koncert inauguracyjny (23 października) odbędzie się już tradycyjnie w Sali K8, 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido. Będzie on swoistego rodzaju happeningiem ? interaktywnym premierowym przedstawieniem z udziałem publiczności łączącym abstrakcyjną sztukę malarskiego akcjonizmu oraz body paintingu z tańcem współczesnym w wykonaniu kultowego Art Color Ballet. Wszystko to w harmonii z mistrzowską muzyką Krzysztofa Pendereckiego i Antonína Dvořáka, w kunsztownej interpretacji Shanghai Quartet z Nowego Jorku i francuskiego wirtuoza klarnetu ? Michela Lethieca. Uznany w świecie muzyki klasycznej Shanghai Quartet dodatkowo podkreśli swoje orientalne korzenie wykonując aranżacje chińskich melodii ludowych ze swojej najnowszej bestsellerowej płyty. Jedną z inspiracji i niejako tematem przewodnim muzyczno ? artystycznego performance będzie wystawa barwnych manuskryptów profesora Pendereckiego, które dzięki swej wyjątkowości, podobnie jak jego muzyka, są jego znakiem rozpoznawczym.
W Sali Pomp, 24 października, zabrzmią dźwięki niezwykłego instrumentu. Będzie to zrekonstruowana przez Sławomira Zubrzyckiego na podstawie projektu samego Leonarda da Vinci ? viola organista ? smyczkowy instrument klawiszowy mający w zamierzeniu twórcy zastąpić całą orkiestrę. Słuchacze będą mogli obejrzeć prezentację szkiców geniusza sprzed wieków oraz film obrazujący proces rekonstrukcji tego niesamowitego instrumentu.

(TK)