Trwa remont wieży ciśnień przy ulicy Zamoyskiego. Kiedy obiekt będzie gotowy?

Pomimo utrudnień związanych z pandemią, przy ul. Zamoyskiego nieprzerwanie trwają prace remontowo-budowlane. Aktualnie kontynuowane są roboty związane z ociepleniem kopuły, prace wewnątrz wieży – roboty wykończeniowe, wykonanie instalacji wewnętrznych oraz ciągów komunikacyjnych zewnętrznych wokół wieży.

 
W odrestaurowanym zabytku organizowane będą projekty skierowane do różnych grup odbiorców – od dzieci, przez osoby aktywne zawodowo aż po zabrzańskich seniorów.

Rewitalizacja wieży w Zabrzu rozpoczęła się w 2018 roku – w sierpniu podpisano umowę z wykonawcą. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zdecydowało wówczas, że niszczejący budynek przy ul. Jana Zamoyskiego, powinien odzyskać należny blask. Choć całość zostanie odnowiona, nie zrezygnowano z nawiązań do przeszłości. Wystarczy zobaczyć, że czerwona cegła (zrewitalizowana) widoczna z zewnętrznej strony elewacji, cały czas zdobi ten budynek – czytamy na stronie miasta.


Obok wieży została wzniesiona przeszklona klatka schodowa wraz z windą. Na jej szczycie znajdzie się punkt widokowy, dzięki któremu będzie można podziwiać panoramę miasta, ale nie tylko. Przy sprzyjającej pogodzie dostrzeżmy także… Beskidy. To będzie zdecydowanie wizytówka zabrzańskiej wieży

– widnieje dalej w komunikacie na stronie magistratu.

Wykonawcą robót jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. oraz AZI-BUD Spółka z o.o. z Będzina. Po opracowaniu dokumentacji, firma otrzymała prawomocne pozwolenie na budowę w kwietniu 2019 roku i przystąpiła do realizacji prac, które trwają do chwili obecnej.

W czerwcu podpisano umowę z firmą Adventure Ekspozycje Sp. z o.o. na wykonanie interaktywnej wystawy pn. CARBONEUM, która zlokalizowana będzie w kopule wieży. Wystawa obejmować będzie strefy tematyczne takie jak: występowanie węgla, węgiel i człowiek, zastosowanie węgla, laboratorium, obieg węgla w przyrodzie. Termin wykonania wystawy: luty 2021.

Ostatnim etapem prac w obiekcie, będzie zakup niezbędnego wyposażenia. Projekt ten dofinansowany został w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Aktualna wartość całego projektu wynosi 34,2 mln zł. Wysokość dofinansowania to około 23,7 mln zł. Termin zakończenia całego zadania wyznaczono na 30 kwietnia 2021 roku.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze