Troje kierowców na „podwójnym gazie” zatrzymano na ulicach Zabrza. Jeden doprowadził do kolizji

Troje kierowców pod wpływem alkoholu zatrzymano w ostatnich dniach na terenie Zabrza. To dwaj mężczyźni – Ukrainiec i Gruzin, a także mieszkanka naszego miasta.

Pierwszy z zatrzymanych to 24-letni obywatel Gruzji, który mając w organizmie 1,5 promila alkoholu w czwartek spowodował kolizje z innym pojazdem na ulicy Gdańskiej. Kolejny to 37-letni obywatel Ukrainy, który mając w organizmie ponad 2 promile w sobotę rano został zatrzymany na ulicy Pordzika.

Trzecia z zatrzymanych to 37-letni zabrzanka, która w nocy z niedzieli na poniedziałek jechała ulicą Nyską, mając w organizmie ponad 0,52 promila alkoholu.

Policja przypomina, że kierowcy ze stężeniem alkoholu we krwi w przedziale 0,2-0,5 promila popełniają wykroczenie podlegające karze grzywny sięgającej nawet kilku tysięcy złotych lub karze pozbawienia wolności. Ponadto narażają się na utratę prawa jazdy. Jeśli jeszcze dodatkowo spowodują kolizję, to muszą potem samodzielnie pokryć koszty całego odszkodowania.

Kierowcy, których stan nietrzeźwości przekroczył 0,5 promila, muszą stawić czoła jeszcze poważniejszym konsekwencjom. Ich czyn określany jest już jako przestępstwo, za które grozi nawet trzy lata więzienia. Oprócz tego, w przypadku pijanych kierowców sądy mogą nałożyć też karę zakazu prowadzenia pojazdów oraz obowiązek zapłaty minimum 5 tysięcy złotych na fundusz pomocy pokrzywdzonym.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze