Szukał węgla w atrakcyjnej cenie, trafił na oszustów. To niestety kolejna ofiara niedostatku surowców

Do zabrzański policjantów zgłosiła się kolejna oszukana osoba, która przez przestępców straciła blisko 3 tysiące złotych. Oszukany to 33-letni mężczyzna, który chcąc kupić tanio węgiel, szukał atrakcyjnych ofert w Internecie.

Niestety, oszukany zabrzanin trafił na stronę internetową, która stworzona została przez oszustów w taki sposób, że łudząco przypominała witrynę prawdziwego pośrednika sprzedaży opału.

Trudności w zakupie węgla oraz jego rosnąca cena to problem wielu osób. Niestety podczas poszukiwań najtańszych ofert sprzedaży możemy natrafić na oszustów. Metod ich działania jest wiele. Przestępcy kuszą nas swoimi atrakcyjnymi ofertami oraz obiecują szybką i łatwą dostawę. Niestety w rzeczywistości są to naciągacze, którzy starają się wzbogacić naszym kosztem – przestrzega mł. asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze. Oszustwami” na węgiel” zajmują się policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą.

To doświadczeni stróże prawa, którzy znają nie tylko metody działań przestępców, ale też ich „potknięcia” podczas dokonywania oszustw – błędy popełniane przez naciągaczy, które wcześniej czy później doprowadzają do nich policjantów

– dodaje Bijok.

Wiele oszustw opiera się na tym samym schemacie – ofercie na opał z zaliczką. Fikcyjna firma obiecuje nam dostarczenie eko-groszku, pelletu lub węgla po okazyjnej cenie po wpłacie przez nas całej kwoty lub zaliczki, a reszta ewentualnej zapłaty odbędzie się przy odbiorze.

Niestety pomimo dokonania przelewu węgiel nie dociera do klienta, a samo ogłoszenie lub strona internetowa oszustów, jak i ich numery telefonów kontaktowych znikają po pewnym czasie. Może się zdarzyć, że wspomniani wcześniej sprzedawcy zastosują metodę bez zaliczki, lecz wtedy dowiadujemy się, że nasze zlecenie będzie zrealizowane w późniejszym, czasie – tym sposobem oszuści zachęcają nas mimo wszystko do dokonania zaliczki na wskazane konto.

Kolejnym sposobem wykorzystywanym przez oszustów jest podszywanie się pod strony firm zajmujących się wydobyciem lub sprzedażą opału. Phishing, bo o nim tutaj mowa jest popularnym typem ataków opartych na podszywaniu się pod strony internetowe, wiadomości e-mail lub SMS

– przekazuje oficer prasowy.

Sposób ten polega na tym, że przestępcy internetowi próbują Cię oszukać i spowodować, abyś podjął działanie zgodnie z ich zamierzeniami. Cyberprzestępcy, podszywając się między innymi pod firmy kurierskie, urzędy administracji, a ostatnio również pod firmy zajmujące się sprzedażą węgla lub innego źródła energii, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych – dodaje.

Policja przestrzega przed „okazjami” przy zakupie opału. Bądźmy ostrożni, sprawdzajmy sprzedawców i nie płaćmy „w ciemno”.

(żms)/KMP Zabrze
fot. pgg.pl