Szopki bożonarodzeniowe można oglądać w zabrzańskich kościołach. Galeria zdjęć

Figury naturalnej wielkości, wykonane z drewna albo z wosku – tradycyjnie, jak co roku w okresie świątecznym, miasto zaprezentowało galerię zdjęć bożonarodzeniowych szopek, które oglądać można w tutejszych kościołach.

Zwyczaj wystawiania w kościołach bożonarodzeniowych szopek kultywowany jest od setek lat. To tradycyjny wystrój świątyń, bez którego z pewnością wierzący nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia.

I choć mogą być bardzo różne – od klasycznych po bardzo nowoczesne o symbolice i znaczeniu domagającym się interpretacji niczym dzieła sztuki większość szopek przedstawia Świętą Rodzinę, a także postaci Trzech Mędrców, pasterzy oraz zwierząt. Wyjątkowe szopki zdobią też zabrzańskie kościoły.

W galerii znajdziemy m.in. szopkę bożonarodzeniową w kościele św. Józefa, która zachwyca od prawie 50 lat. Prezbiterium wypełniają figury naturalnej wielkości. Szopkę kupiono do kościoła w 1974 r. w Rybniku, u rzeźbiarza Franciszka Masorza. W tle zamontowana jest duża panorama górskiego zimowego pejzażu z chatami autorstwa parafianina Tadeusza Kostrza.

Figury zostały wykonane w drewnie i polichromowane farbą olejną, tylko figura Dzieciątka jest z wosku. Wykonały ją karmelitanki z Krakowa. Od 1974 r. układ szopki w prezbiterium był kilkakrotnie zmieniany. Był czas, że Święta Rodzina znajdowała się w centrum, nad tabernakulum. Obecnie figury są ustawione bliżej, dzięki czemu Dzieciątko, choć nadal położone bardzo wysoko, jest lepiej widoczne.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze/Paweł JaNic Janicki