System Metroroweru rozpoczyna działanie. Na początek osiem stacji, rozwój wypożyczalni już w wakacje

System roweru metropolitalnego rozpocznie działanie w niedzielę, 25 lutego. Przy stojakach na stacjach pojawiają się już charakterystyczne, żółte jednoślady. Na razie w 8 lokalizacjach, jednak już w wakacje w Zabrzu ma pojawić się aż 80 miejsc do wypożyczenia Metroroweru i ponad 600 rowerów.

GZM podjęła właśnie decyzję o połączeniu i znacznym przyspieszeniu wdrożenia II oraz III fazy roweru metropolitalnego. Nie do końca 2025 roku, ale już w lipcu i sierpniu bieżącego, mają zostać uruchomione kolejne etapy systemu rowerowego, który na zamówienie Metropolii organizuje firma Nextbike. Taką uchwałę podjęło Zgromadzenie GZM, o czym poinformował Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu tegoż związku. Warto skupić się jednak na I fazie działania systemu, która ma rozpocząć działanie już od niedzieli, 25 lutego.

Jak na razie z metrorowerów będzie można korzystać instalując aplikację Metrorower – przygotowaną przez Nextbike. Później będzie do tego służyć również „Transport GZM”, ale kiedy dokładnie – Metropolia na ten czas nie zna jeszcze daty.

Integracja taryfowa między aplikacjami ma ruszyć jednak od razu. – W aplikacji rowerowej wpisuje się numer ID konta w systemie Transport GZM, to „spina” te dwa konta. Od tego momentu przy pierwszym wypożyczeniu roweru w danym dniu, aplikacja rowerowa włącza licznik 60 bezpłatnych minut. Oczywiście można te 60 minut wykorzystać w kilku przejazdach – wyjaśniono na stronie Transport GZM w mediach społecznościowych w odpowiedzi na zapytanie internauty. Bezpłatna godzina będzie dostępna każdego dnia.

Działa już strona poświęcona rowerom metropolitalnym – https://metrorower.transportgzm.pl/. Można tam pobrać wspomniane oprogramowanie na smartfony a także znaleźć mapę rowerów (kliknij tu).

W Zabrzu na początek uruchomionych zostanie 8 stacji, na których stanie 60 metropolitalnych jednośladów. Znajdziemy je w następujących lokalizacjach:

  • Plac Dworcowy, nazwa: Dworzec,
  • ul. 3 Maja, nazwa: Guido,
  • ul. Jordana, nazwa: Helenka Kościół,
  • ul. Krakowska, nazwa: Rokitnica Rokita,
  • al. Korfantego, nazwa: Aquarius,
  • ul. Roosevelta, nazwa: Politechnika Śląska,
  • ul. Wolności, nazwa: Sztolnia Królowa Luiza,
  • ul. Matejki / ul. Czołgistów, nazwa: Park Powstańców Śląskich.

W kolejnym, połączonym etapie rozwoju systemu rowerowego, na terenie Zabrza będzie aż 80 stacji, a do dyspozycji mieszkańców przekazanych zostanie 619 jednośladów.

– W drugiej fazie miało być docelowo 46 stacji i 348 rowerów, a w trzeciej łącznie 80 stacji i 619 rowerów. Teraz to jednak bez znaczenia, bo II i III fazę łączymy i przyspieszamy. Tak więc te 80 stacji i 619 rowerów będzie dostępnych w Zabrzu na przełomie lipca/sierpnia – informuje Łukasz Zych, rzecznik prasowy Metropolii.

Największy system rowerowy w Polsce

Metrorower to największy w Polsce i jeden z największych w Europie systemów roweru miejskiego. Docelowo będzie składał się będzie z 7000 rowerów i pozwoli na podróżowanie po 31 gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 25 lutego system ruszy w 8 miastach – Katowicach, Sosnowcu, Tychach, Gliwicach, Zabrzu, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich i Czeladzi.

Metrorowerem będzie można poruszać się po wszystkich miastach GZM nie zważając na granice między miastami i gminami, system zastąpi wszystkie znane mieszkańcom systemy rowerów miejskich i zapewni możliwość swobodnych podróży, bez obaw o to czy przypadkiem nie wyjechało się poza granice miasta. Jedyne o czym użytkownik musi pamiętać to to, aby rower zwrócić we właściwym miejscu – na stacji. Dodatkowo nowa technologie umożliwią, że rowery miejskie będzie można wypożyczać i oddawać na stacji bez wpinania ich do stojaka.

(żms)