Świętujemy 90. urodziny Janoscha. Uroczystości w Zabrzu zaplanowano na trzy dni

fot. UM Zabrze

Rozpoczęły się obchody 90. urodzin Janoscha, które trwać będą przez trzy dni. Na czwartek, 11 marca, przypada dzień urodzin popularnego autora.

Janosch, a właściwie Horst Eckert urodził się w 1931 r. przy ul. Piekarskiej w Zabrzu-Zaborzu. W wyniku zmian wynikających z wojennej zawieruchy, przeniósł się wraz z rodzicamido Niemiec i zamieszkał w Oldenburgu. Szybko okazało się, że ma spore zdolności artystyczne, dzięki którym wydał dziesiątki własnoręcznie ilustrowanych książek dla dzieci, ale także pozycje dla osób dorosłych.

Podopieczni Szkoły Podstawowej nr 31 i Przedszkola nr 28 im. Janoscha w Zabrzu świętują już od początku tygodnia rocznicę urodzin swojego patrona.

Oficjalne miejskie uroczystości w pandemicznej rzeczywistości siłą rzeczy będą nieco ograniczone, ale niemniej huczne. Rozpoczną się 11 marca, o godzinie 10:00, w Przedszkolu nr 28 (ul. Niedziałkowskiego 35), gdzie w uroczystej atmosferze na maszt wciągnięta zostanie jubileuszowa flaga, przygotowany zostanie również jubileuszowy tort, a podopieczni placówki wykonają koncert dla Jubilata.


Dwie godziny później, w SP nr 31, nastąpi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i literackiego, tradycyjnie ogłaszanego dla uczniów zabrzańskich szkół podstawowych na początku roku.

12 marca w uroczystości włączy się Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu, która o godzinie 9:30, na łamach swojego profilu facebookowego (www.facebook.com/BibliotekaZabrze), przeprowadzi warsztaty literacko-plastyczne dla przedszkolaków zatytułowane „Ach, jak cudowna jest Panama… i Zabrze”).

Uczestniczyć w nich będzie również znany zabrzański historyk, Dariusz „Gryzok” Walerjański, który przygotował specjalną gawędę.

Jednocześnie, o godzinie 10:00, w Parku Janoscha, czyli w Parku Hutniczym, zasadzony zostanie Buk Janosch – drzewo wybrane przez samego jubilata. Zostanie ono oznakowane pamiątkowymi tablicami.

W tym dniu zabrzańska biblioteka na łamach swojego profilu facebookowego zaprezentuje spotkanie z prof. Angelą „Angeluszką” Bajorek, biografką Horsta Eckerta. Spotkanie poprowadzi Czesław „Czesławkiewicz” Zdechlikiewicz.

Zabrzańskie obchody kolejnych urodzin Janoscha zakończą się 13 marca, w Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Zabrzu-Grzybowicach (ul. Badestinusa 60), gdzie odbędzie się wernisaż wystawy „Ach, jak cudowny jest Janosch”. W trakcie spotkania zapoznać się będzie można z szeregiem rzadkich, polskich wydań książek Janoscha. Wystawa potrwa do 25 marca, kiedy to zaprezentowane zostaną na niej fotokopie książek.

Wszystkie pseudonimy uczestników i współorganizatorów imprezy zostały osobiście nadane tym osobom przez Janoscha.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze