„Świat kobiecy. Moda damska po 1918 roku”. Wykład i prezentacja w Muzeum Miejskim w Zabrzu

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na prelekcję Anny Kulczyk, adiunkta w Muzeum Miejskim w Zabrzu, która przybliży zmiany w ubiorze kobiecym od początku XX wieku do lat 30. XX wieku.

Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna. Prelekcja odbędzie się w nawiązaniu do wystawy czasowej prezentowanej w Muzeum Miejskim w Zabrzu pt. „Świat kobiecy. Moda damska po 1918 roku.”

Spotkanie odbędzie się 14 listopada o godzinie 17:30 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Galerii Café Silesia przy ul. 3 Maja 6.

Noszone przed wybuchem Wielkiej Wojny suknie były długie, często bogato zdobione haftami, koronkami czy falbanami, nierzadko też krępujące ruchy. Były one przystosowane bardziej do życia stonowanego i spokojnego, można by rzecz nawet „salonowego” niż do jakiejkolwiek aktywności – czytamy na stronie zabrzańskiego Muzeum.


Tej rzeczywistości kres położyła I wojna światowa. Panie zmuszone były zastąpić mężczyzn na wielu polach, m.in. w pracy w warsztatach, fabrykach etc. Kobiety pracować musiały również po zakończeniu wojny, ponieważ wielu mężczyzn nie wróciło do domu, zaś wielu z powodu znacznego uszczerbku na zdrowiu nie nadawało się do pracy zawodowej. Stąd też strój damski musiał ulec zmianie ze względów praktycznych – przekazuje Muzeum Miejskie w Zabrzu.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć stroje damskie oraz dodatki z lat 20. i 30. XX w. Do grupy szczególnie interesujących eksponatów, które znajdą się na wystawie należy bielizna – poczynając od tej z końca XIX w., kończąc na noszonej w latach 30. XX w. Zaprezentowane zostaną również archiwalne fotografie oraz katalogi mody z lat 20. i 30. XX w.

(UM Zabrze/Muzeum w Zabrzu)
fot. A. Gola/UM Zabrze