„Strajk. 14 dni pod ziemią”. O prawdziwych wydarzeniach z 81′ opowiedzą ich uczestnicy

W kopalni Guido od 9 grudnia można będzie zwiedzać nową trasę poświęconą wydarzeniom z grudnia 81′, które rozegrały się w Kopalni Węgla Kamiennego Piast w Bieruniu. To właśnie tam ponad tysiąc górników przez dwa tygodnie protestowało przeciwko wprowadzeniu w naszym kraju stanu wojennego.

Jak tłumaczy Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, to bardzo ciekawa historia, która obecnie jest trochę zapomniana. To był najdłuższy podziemny strajk, właściwie jedyny w tamtym czasie, którego nie spacyfikowano.

Nowa trasa w kopalni Guido przygotowana została przez Muzeum Górnictwa Węglowego we współpracy z Muzeum Śląskim.


Czynny udział w jej tworzeniu mieli także górnicy z kopalni Piast, którzy pamiętają jeszcze wydarzenia sprzed czterdziestu lat.

Poznajcie historie, posłuchajcie o prawdziwej sile ducha walki i odkryjcie tajemnice najgłośniejszego strajku stanu wojennego. W zabrzańskich podziemiach poznacie historię najdłuższego, trwającego aż 14 dni strajku stanu wojennego w Polsce. Strach, co przyniesie jutro, brak kontaktu z bliskimi, ciężkie warunki panujące pod ziemią i ONI, walczący nie chcący się poddać – czytamy w zapowiedzi przygotowanej przez MGW.

W czasie, kiedy na powierzchni debatowano jak namówić lub zmusić ich do wyjazdu, na dole przygotowywano się do przetrwania w kopalnianych warunkach. Bez dostępu do bieżącej wody, z malejącymi rezerwami jedzenia, bez dostępu do światła dziennego czekali. Niepewni co przyniesie jutro… Trwali przy swoim, a w tym czekaniu pod ziemią zastało ich Boże Narodzenie. Wyobrażacie sobie spędzić święta 650 metrów pod ziemią – przybliża Muzeum.

Pomysłodawcy uruchomienia nowej trasy w kopalni Guido chcą pokazać, jak w praktyce przebiegał 14-dniowy strajk górników pod ziemią, którzy nie byli na to przygotowani, bo była to spontaniczna, nieplanowana wcześniej akcja.

Bilety są już dostępne na stronie internetowej kopalni Guido. W trakcie dwugodzinnej wycieczki turyści będą mogli posłuchać historii strajku opowiedzianej głosem strajkujących górników, którzy prze dwa tygodnie znajdowali się 650 metrów pod ziemią.

Plan wycieczki przewiduje odwiedzenie m.in. warsztatu elektrycznego zainscenizowanego na miejsce noclegu górników, który strajkowali. Nie zabraknie także innych ciekawych elementów – przejażdżki podwieszaną kolejką elektryczną czy wizyty w podziemnym pubie.

Więcej informacji o trasie “14 dni pod ziemią…”, a także bilety w cenie 60 zł możliwe do nabycia drogą elektroniczną znajdziemy TUTAJ.

(żms)/UM Zabrze