Starsza kobieta upadła na ulicę, obok kilkuletni chłopiec. Pomoc nadeszła z Zakładu Karnego

fot. ZK Zabrze (sw.gov.pl)

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Zabrzu udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej starszej kobiecie, która zasłabła przed bramą jednostki. Zaopiekowali się też towarzyszącym chorej chłopcem.

Zdarzenie miało miejsce w sobotę, 22 maja, około godziny 18:40.

Kpt. Jacek Chodacz – dowódca zmiany otrzymał informację, że przed bramą jednostki na chodniku leży kobieta. Był z nią kilkuletni wnuczek. Dowódca zamiany wraz ze st. kpr. Mateuszem Konackim – st. strażnikiem działu ochrony natychmiast udali się na miejsce zdarzenia. W wyniku upadku kobieta doznała urazu głowy. Funkcjonariusze w oczekiwaniu na przyjazd pogotowia ratunkowego opatrzyli ranę głowy, udzielali poszkodowanej wsparcia psychicznego, zadbali o jej komfort termiczny oraz skontaktowali się telefonicznie z opiekunami dziecka – informuje por. Katarzyna Jabłońska, z ZK w Zabrzu.


Szybkie rozpoczęcie udzielania pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia przed przyjazdem służb ratunkowych jest bardzo ważnym elementem tzw. łańcucha przeżycia. Od ich szybkiej reakcji i umiejętności zależy nierzadko życie ludzkie. Dlatego funkcjonariusze Służby Więziennej kilka razy w roku uczestniczą w szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy

– dodaje Jabłońska. Strażnicy biorą udział w takich zajęciach, gdyż zdają sobie sprawę, że wiedzę i umiejętności w tym zakresie należy sobie przypominać, aby w nagłych przypadkach móc działać szybko i skutecznie.

– Szkolenia, podczas których pod fachowym okiem mamy możliwość przypomnienia sobie zasad i praktycznych ćwiczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy są bardzo potrzebne. Dzięki nim zyskujemy pewność siebie, która w sytuacji kryzysowej ułatwia szybkie przystąpienie do działania i opanowanie stresu. To niejako wchodzi w krew. W takich przypadkach czas ma kluczowe znaczenie. I to nie jest tylko slogan, czy hasło reklamowe – podkreśla kpt. Jacek Chodacz, funkcjonariusz działu ochrony w Zakładzie Karnym w Zabrzu.

Swoją postawą funkcjonariusze udowodnili, że w każdej, nawet najbardziej trudnej i stresującej, sytuacji potrafią szybko i profesjonalnie reagować. Zawsze można na nich liczyć.

(żms)/ZK Zabrze (sw.gov.pl)
fot. ZK Zabrze