Spektakl “Królowa Śniegu” można obejrzeć on-line. To propozycja dla młodych i dorosłych widzów

Gdy z powodu pandemii nie można wybrać się do teatru, spektakl, który można obejrzeć online to prawdziwa gratka. Taką wyjątkową propozycję przygotował dla mieszkańców Teatr Nowy w Zabrzu.

Dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez najbliższe pół roku online (bezpłatnie) będzie można obejrzeć “Królową Śniegu”.

Projekt „Królowa Śniegu w sieci” przenosi do Internetu nie tylko sam spektakl – w postaci rejestracji i streamingu live premiery – ale i pakiet działań edukacyjnych i kontekstowych, pomagając poruszać się odbiorcom w sieci skojarzeń, kontekstów, motywów i wątków.


To kompleksowa oferta skierowana do młodych i dorosłych widzów, którzy z powodu trwającej pandemii, w ciągu najbliższych miesięcy będą mieli znacznie ograniczony dostęp do kultury, do wspólnego „szkolnego” uczestniczenia w odbiorze dzieł adresowanych do młodego odbiorcy.

To propozycja familijna – w kontekście wspólnego rodzinnego odbioru, jak i pedagogiczna – w kontekście odbioru grupowego, w szkole.

„Królowa Śniegu” to oparta na baśni Hansa Christiana Andersena historia dziewczynki Gerdy, która – z misją ratunkową – wyrusza w najważniejszą w swoim życiu podróż. Chce odnaleźć i uwolnić swojego przyjaciela Kaja, uwiedzionego przez potężną i tajemniczą Królową Śniegu.

Baśń rozgrywa się zarówno w Kopenhadze, tuż przed wybuchem I wojny światowej, jak i podczas całego XX wieku, w miejscach najbardziej fantastycznych i najbardziej odległych – na dalekiej zmarzniętej północy, tam, gdzie rzeczywistość spotyka się z magią.

fot. Paweł Janicki (UM Zabrze)

scenariusz: Dorota Kowalkowska i Maciej Podstawny na podstawie baśni „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena
reżyseria: Maciej Podstawny
dramaturgia: Dorota Kowalkowska
scenografia, kostiumy, projekcje i światło: Paula Grocholska i Marta Śniosek-Masacz
muzyka i przygotowanie muzyczne: Anna Stela
ruch sceniczny: Łukasz Zgórka.

(żms)/UM Zabrze
fot. Paweł Janicki/UM Zabrze