Skąd wziął się zamek w Biskupicach i kim była rodzina Borsig? Dowiemy się na spacerze po Bozywerku

fot. scr. Google Maps

Kolejny spacer historyczny ulicami Zabrza w ramach projektu “Familoki” zaplanowano na niedzielę, 6 września. Tym razem celem miłośników budownictwa poprzemysłowego będzie osiedle Borsiga.

Kolonia Borsigwerk to najstarsze i największe osiedle robotnicze w Zabrzu. Była to jedna z pierwszych wzorcowych kolonii patronackich na Górnym Śląsku. Wybudowano ponad 60 familoków ustawionych w dziesięciu rzędach wzdłuż równoległych ulic. Osiedle wybudowano w latach 1868-1880 rodzin pracowników Kombinatu górniczo-hutniczego Borsig.

Podczas wycieczki dowiemy się, czemu mieszkańcy nazywają kolonię Bozywerk, skąd wziął się zamek na Biskupicach i kim była rodzina Borsig

– zapowiadają organizatorzy.


Już w niedzielę 6 września o godzinie 16:00 spotkamy się na skrzyżowaniu ulicy Stefana Okrzei i świętego Wojciecha. Wycieczka będzie trwać około 2 godzin. Udział w wycieczce jest bezpłatny – dowiadujemy się z wydarzenia w mediach społecznościowych.

Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje rezerwacja, której można dokonać za pośrednictwem portalu facebook.com. W związku z zagrożeniem COVID-19 wszyscy uczestnicy wycieczki zobowiązani są do obowiązkowego zakrywania ust i nosa i zachowania dwumetrowych odstępów między sobą.

Projekt “Familoki” poświęcono odkryciu i zaprezentowaniu lokalnych, nieznanych historii dotyczących osiedli robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia i obejmuje 14 wycieczek. Jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

(żms/mat. pras.)
fot. scr. Google Maps