Seniorzy wpuścili do mieszkania fałszywych „pracowników administracji”. Stracili pieniądze

Oszuści nie ustają w próbach dobrania się do cudzych pieniędzy i niestety, zdarzają im się sukcesy w tym niecnym procederze. Ostatnio udało im się ukraść pieniądze starszych osób. Wzbogacili się o 4 tys. zł.

W środę około godziny 10.00 na ulicy Matejki do mieszkania pary 80-latków zapukało dwóch nieznanych mężczyzn, którzy podawali się za pracowników administracji.

Sprawcy zamanipulowali seniorów, wmawiając im, że muszą dokonać kontroli instalacji. Następnie wykorzystując ich nieuwagę, ukradli gotówkę w kwocie czterech tysięcy złotych. Wyjaśnianiem spraw i ustalaniem sprawców zajmują się policjanci z Komisariatu I Policji w Zabrzu – przekazuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Policja przestrzega przed wpuszczaniem do mieszkań obcych. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze.

Zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym – dodaje oficer prasowy.

Ostrzegamy przed wpuszczaniem do mieszkań osób obcych przedstawiających się jako pracowników administracji budynków i inkasentów. Kiedy osoba przedstawia się jako pracownik firmy lub urzędu, zawsze prośmy o okazanie legitymacji, bądź sprawdźmy to telefonicznie. W tego typu sytuacjach zawsze możemy również poprosić życzliwego sąsiada o pomoc, aby towarzyszył nam podczas takiej wizyty – radzi rzecznik zabrzańskiej komendy.

Oszuści wykorzystują fakt, że starsi ludzie stosunkowo szybko nabierają zaufania do nowo poznanych osób i nawet jeśli słyszeli o podobnych kradzieżach, to nie biorą pod uwagę, że to właśnie na nich może być zastawiona pułapka. O wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję.

(żms)/KMP Zabrze
fot. px/poglądowe