Senat: orzeczenie TK ma charakter wyroku nieistniejącego. W sobotę kolejny protest kobiet w Zabrzu

W Zabrzu w sobotę, 7 listopada, zaplanowano “Samochodowo-Motocyklowy Protest w Obronie Praw Kobiet”. Uczestnicy zbierają się od godziny 16:00 na parkingu pod centrum handlowym M1.

Bardzo prosimy, by starać się jechać zwartą kolumną, nie wpuszczać pomiędzy innych samochodów nie uczestniczących w proteście! Poruszamy się z prędkością maksymalną 30km/h. W miarę możliwości przejeżdżamy na skrzyżowaniach w jednej kolumnie, nawet gdy zmieni się światło – napisali inicjatorzy protestu w wydarzeniu w serwisie facebook.com (tutaj).

Start o godz. 16:30 spod M1 (parking przy Media Markt). Podajemy trasę:


  – wjeżdżamy na Mielżyńskiego,
  – na rondzie w prawo w ul. Korfantego,
  – na kolejnym rondzie w prawo w ul. Gdańską, następnie ul. Franciszkańska,
  – na światłach dalej prosto ul. Trocera aż do ul. Wolności,
  – na światłach skręt w prawo w ul. Wolności, następnie na pierwszym skrzyżowaniu w lewo w ul. Piłsudskiego,
  – na wysokości Stadionu na rondzie zjazd w ul. Roosevelta,
  – później cały czas prosto przez Aleje Bohaterów Monte Cassino do ulicy Wolności a następnie skręt – w lewo w kierunku centrum,
  – następnie pod wiaduktem w prawo w ulicę Stalmacha,
  – na końcu Stalmacha na światłach w prawo w kierunku Biskupic, pod mostem kolejowym w lewo w ul. Drzymały,
  – następnie na rozwidleniu w prawo potem w lewo w ulicę Szybową,
  – następnie w lewo w ul. Pod Borem i na skrzyżowaniu w prawo w ulicę Ziemską,
  – dalej na rondzie 3 zjazd, następnie w lewo,
  – po prawej stronie ulicy są miejsca postojowe więc tam się możemy ulkować i zakończyć trasę!!

– dodają organizatorzy.

Senat przygotował ekspertyzę prawną

W czwartek, 5 listopada, na stronie Senatu opublikowano Ekspertyzę prawną w przedmiocie oceny prawnej orzeczenia TK z 22 października br. (sygn. K 1/20) przygotowaną przez Zespół Doradców ds. kontroli konstytucyjności prawa przy Marszałku Senatu X kadencji pod przewodnictwem prof. Marka Chmaja przygotował na zlecenie Marszałka Senatu RP. Czytamy w niej m.in.o wadliwie, z naruszeniem (art. 194 ust. 1) Konstytucji wybranych członkach składu Trybunału Konstytucyjnego.

– Kodeks postępowania cywilnego w art. 379 pkt 4 stanowi, że nieważność postępowania zachodzi, jeżeli skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami prawa albo jeżeli w rozpoznaniu sprawy brał udział sędzia wyłączony z mocy ustawy. W wydaniu wyroku w sprawie K 1/20 brały udział 3 osoby niebędące sędziami TK, a więc skład TK był oczywiście sprzeczny z przepisami prawa – napisano w ekspertyzie.

Tym samym zachodzi nieważność postępowania w sprawie K 1/20, a wyrok wydany 22 października ma charakter tzw. sententia non existens– wyroku nieistniejącego

– zawarto dalej w dokumencie.

– Z pewnością konieczność ochrony zasady państwa prawnego i wynikających z niej zasad chociażby zaufania obywateli do państwa, bezpieczeństwa prawnego jednostki, jednoznaczności prawa, a także konstytucyjnego charakteru organu, jakim jest TK, nakazuje nie uznawać oczywiście wadliwie wydanych orzeczeń TK, za wchodzące do systemu prawnego Rzeczypospolitej i obowiązujące – czytamy dalej w ekspertyzie.

Całość dokumentu znajdziemy tutaj.

(żms)
fot. zdjęcie poglądowe/24gliwice.pl/ŁG