Samochód jechał wężykiem. 33-letni mieszkaniec Zabrza zatrzymany przez policjanta po służbie

Wysokie kary finansowe, utrata prawa jazdy i groźba konfiskaty samochodu nie zniechęcają osób „na podwójnym gazie” do wsiadania za kierownicę samochodów. 33-latek z Zabrza kierował autem mając w organizmie blisko 2 promile alkoholu.

W niedzielę około godziny 21:00 policjant z IV komisariatu, będąc w czasie wolnym od służby, na ulicy Tarnopolskiej zwrócił uwagę na samochód marki Kia. Kierowca pojazdu miał wyraźne problemy z utrzymaniem prawidłowego toru jazdy.

Zaniepokojony funkcjonariusz, przypuszczając, że kierowca może być nietrzeźwy, jechał za nim, jednocześnie zgłaszają sytuację dyżurnemu. Gdy kierowca samochodu kia zjechał w okolice stawów przy ulicy Tarnogórskiej, nasz policjant wykorzystał okazję i podszedł do samochodu, a kierujący pojazdem otworzył drzwi – relacjonuje mł. asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Przypuszczenia policjanta się potwierdziły – kierowca był nietrzeźwy, o czym świadczyła wyczuwalna silna woń alkoholu. Przybyli na miejsce mundurowi sprawdzili trzeźwość mężczyzny – urządzenie wskazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie

– dodaje rzecznik zabrzańskiej policji.

Kierowcą okazał się 33-letni mieszkaniec Zabrza, który za swoją nieprzemyślaną decyzję będzie odpowiadał przed sądem. W myśl nowych przepisów, grozi mu konfiskata samochodu. Poniesie też inne, przewidziane prawem konsekwencje.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, czyli na poziomie powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie jest przestępstwem. Czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz utratą prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat – informuje Bijok.

Jeżeli natomiast badanie stanu trzeźwości kierującego pojazdem mechanicznym wykaże między 0,2 do 0,5 promila wówczas mamy do czynienia z wykroczeniem jazdy w stanie po użyciu alkoholu. Grozi za to grzywna do 30 000 złotych, ale nie niższa niż 2500 zł lub areszt do 30 dni. Do tego sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat – podsumowuje rzecznik.

Na zakazie i podwójnym gazie

Mimo groźby wysokich kar, co kilka dni zatrzymywani są kolejni kierujący z promilami. Lekceważenie przepisów przekłada się z resztą nie tylko na samo prowadzenie na podwójnym gazie, ale także na inne aspekty – pokazuje to przykład z minionego czwartku, kiedy to do zabrzańskiej policji wpłynęło zgłoszenie o jadącym ulicą Wolności nissanie, którego kierowca miał być nietrzeźwy.

Policjanci drogówki, szybko namierzyli i zatrzymali mężczyznę. Okazało się, że 57-letni mieszkaniec Zabrza siedzący za kierownicą samochodu jest kompletnie pijany. Badanie alkomatem wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo mundurowi ustalili, że mężczyzna posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych który w kwietniu ubiegłego roku wydał Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej – czytamy na stronie KMP Zabrze. Nie był to koniec problemów, bo samochód, którym jechał zabrzanin nie posiadał ważnych badań technicznych.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze/zdjęcie poglądowe