„Ryś. Król puszczy” o przywracaniu tego gatunku środowisku. Spotkanie z Eko-filmem w kinie Roma

„Spotkania z eko-filmem” w zabrzańskim kinie Roma. Kolejna odsłona tego cyklu odbędzie się już we wtorek, 14 listopada. Na dużym ekranie można będzie zobaczyć pełnometrażowy obraz o życiu rysia w naturalnym środowisku.

Tego karkołomnego zadania w swoim dokumencie podjął się czołowy fotograf dzikiej przyrody Laurent Geslin. Nim powstał film, twórca przez 9 lat obserwował ten gatunek kota w otoczeniu. To historia powrotu gatunku do obszaru na pograniczu Szwajcarii i Francji, gdzie został całkowicie wytępiony.

Ryś euroazjatycki został wytępiony na większości obszarów Europy. O życiu tego drapieżnika do niedawna wiedzieliśmy bardzo niewiele. Dlatego uchodził za jednego z najbardziej tajemniczych gatunków europejskiej fauny i nigdy wcześniej nie udało się stworzyć pełnometrażowego obrazu o jego życiu w naturalnym środowisku – zapowiadają organizatorzy z Klubu Myśli Ekologicznej.

Obecnie w paśmie szwajcarsko-francuskiej Jury, gdzie powstawał dokument „Ryś. Król puszczy” żyje ok. 80-100 rysi euroazjatyckich.

Spotkanie prowadzą:
– prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny),
– dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda).

Wstęp na projekcję jest wolny. Czas trwania wydarzenia – 2,5 h. Wtorek, 14 listopada, godzina 17:30, kino Roma w Zabrzu, ul. Padlewskiego 4. Wydarzenie w serwisie facebook.com – kliknij tu.

(żms)
fot. px, materiały organizatora