Ruszyły prace przy rozbudowie kampusu Politechniki Śląskiej. Powstaną nowe laboratoria i aula

Na terenie zabrzańskiego kampusu Politechniki Śląskiej przy ul. Roosevelta w środę rozpoczęła się budowa Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu, które służyć będzie Wydziałowi Inżynierii Biomedycznej.

Ten wart około 100 mln zł projekt realizowany jest dzięki przekazaniu uczelni przez Miasto Zabrze nieruchomości gruntowej. Inwestycja powstaje we współpracy ze światowym liderem technologii medycznych – firmą Philips Healthcare.

Celem projektu jest stworzenie unikalnego zespołu wysokospecjalistycznych laboratoriów badawczo-technologicznych, dedykowanych wpieraniu firm działających w obszarze wdrażania wyrobów oraz technologii medycznych.

Ośrodek zajmie się opracowywaniem nowoczesnych technologii oraz wyrobów medycznych, wpisujących się w aktualne zagadnienia zdrowotne stanowiące odpowiedź na wyzwania współczesnej medycyny w obszarze starzejącego się społeczeństwa oraz wdrażania rozwiązań z zakresu medycyny spersonalizowanej.


Realizacja projektu wpłynie również na wzrost konkurencyjności firm z szeroko rozumianej branży inżynierii biomedycznej i pozwoli na ich uczestnictwo m.in. w europejskich i światowych platformach technologicznych, tworząc szanse na skuteczne wykorzystanie możliwości jakie niesie międzynarodowa kooperacja.

(nmm)/UM Zabrze
fot. Małgorzata Mańka-Szulik/fb, UM Zabrze