Robotyczne ramię wspomaga lekarzy podczas operacji. W planie ŚCCS jest 30 takich zabiegów

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzono pierwsze zabiegi angioplastyki wieńcowej wspomagane ramieniem robotycznym. Technologia nie zastępuje pracy lekarzy, pomaga im jednak precyzyjniej wykonać zabieg.

W Pracowni Hemodynamiki Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zastosowano urządzenie firmy Robocath. Wcześniej z pomocy robota tego typu korzystali m.in. lekarze w szpitalu MSWiA Warszawie oraz w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach.

Robot, wykorzystany podczas zabiegu, składa się z dwóch elementów: konsoli sterującej oraz ramienia montowanego przy stole zabiegowym. Urządzenie nie zastępuje pracy lekarzy. Operator wprowadza do tętnicy cewnik w standardowy sposób oraz nadzoruje prawidłowe działania ramienia robotycznego. Drugi operator obsługując konsolę wprowadza do tętnic balon i stenty. Dzięki urządzeniu może je umieścić w naczyniach pacjenta z precyzją do 1 mm. To szczególnie ważne podczas zabiegów angioplastyki, podczas których poszerza się zwężone lub zamknięte tętnice wieńcowe.

Zastosowanie robota pozwala również zredukować dawkę promieniowania rentgenowskiego, otrzymywanego przez głównego operatora.

W Śląskim Centrum Chorób Serca pierwsze zabiegi z wykorzystaniem wsparcia robotycznego wykonał zespół z III Katedry i Kliniki Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: dr hab. Krzysztof Dyrbuś, dr Janusz Szkodziński, dr Krzysztof Wilczek, dr Radosław Liszka.

Urządzenie jest użyczone przez polskiego dystrybutora: firmę ProCardia na okres trzech miesięcy. W tym okresie zespół Śląskiego Centrum Chorób Serca wykona około 30 zabiegów ze wsparciem robotycznym.

(żms/ŚCCS)
fot. ŚCCS Zabrze