Robert Lewandowski w Zabrzu. Wziął udział w badaniach przygotowanych przez naukowców z EHTIC

Kapitan polskiej reprezentacji w piłce nożnej, Robert Lewandowski, pojawił się ostatnio w Zabrzu. Odwiedził Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (EHTIC), gdzie wziął udział w opracowanych przez naukowców badaniach.

EHTIC przygotowuje się także do współpracy z kolejnymi sportowcami.

Program badań sportowców to jeden z wielu ciekawych projektów realizowanych w EHTIC – najnowocześniejszym w tej części Europy centrum badawczo-rozwojowym z zakresu technologii dla zdrowia.

Jak przekazuje dyrektor EHTIC prof. Marek Gzik, celem tego programu jest wspomaganie treningu, poprawa wydajności podczas meczu oraz zapobieganie kontuzjom.

Badanie to realizowane jest z udziałem m.in. osteopatów oraz fizjoterapeutów, a skoncentrowane jest na analizie ruchu, aktywności mięśni, badaniach równowagi czy szybkości reakcji na bodźce zewnętrzne. Jednym z pierwszych piłkarzy, który poddał się tym badaniom jest kapitan reprezentacji Polski – Robert Lewandowski – powiedział prof. Gzik.

Badania opracował i przeprowadził interdyscyplinarny zespół pod kierunkiem dr. hab. inż. Jacka Jurkojcia, prof. PŚ (Katedra Biomechatroniki PŚ), dr Igi Garbowskiej (Klinika Osteopatii Igi Garbowskiej) oraz mgr Bartłomieja Spałka (Górnik Zabrze).

Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej to nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy działający w Zabrzu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Prowadzona jest tam interdyscyplinarna działalność badawcza, usługowa, informacyjna, szkoleniowa i promocyjna w zakresie technologii dla zdrowia.

(żms)/POLSL.PL
fot. mat. POLSL