Renowacja słynnego obrazu. Dzieło z XVI wieku odzyskało dawny blask.

Rok trwały prace konserwatorskie obrazu Matki Boskiej, usytuowanego w ołtarzu głównym kościoła św. Jana Chrzciciela w Biskupicach. Parafianie są zachwyceni efektem.

? Na przestrzeni lat obraz był czterokrotnie przemalowywany, zasłonięty sukienkami i koronami. Była widoczna tylko twarz Matki Bożej oraz twarz, ręce i stopy Jezusa. Korony i sukienki zostały zdjęte i po renowacji ukazało się piękno tego obrazu ? przekonuje ks. Bolesław Waśkiewicz, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Biskupicach.

Do tej pory przypuszczano, że obraz pochodzi z drewnianego kościoła, który stał przed laty w miejscu obecnej świątyni.
? Analiza wykazała, że jest to obraz szesnastowieczny i wtedy zdecydowaliśmy się na konserwację ? wyjaśnia proboszcz.


Badania potwierdziły, że obraz był kilkakrotnie przemalowany, na czym cierpiała jego estetyka. Renowacja ołtarza i obrazu oznaczała powrót oryginalnych kolorów.
? Parafianie są zachwyceni ? uśmiecha się ks. Bolesław Waśkiewicz.

Pracami nad obrazem zajęły się specjalistki z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, natomiast konserwację i rekonstrukcję ołtarza głównego przeprowadził Witold Prandzioch.
Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku, prawdopodobnie ze względu na zły stan techniczny drewnianej konstrukcji dokonano gruntownej przebudowy ołtarza i obniżono jego wysokość z 9,5 metra do około 7 metrów. Zlikwidowano całą górną kondygnację z trzema obrazami olejnymi i dwiema rzeźbionymi figurami, elementy wieńczące przerobiono i przeniesiono niżej. W tym stanie ołtarz przetrwał do naszych czasów.

Obraz Matki Bożej Biskupickiej jest najprawdopodobniej najstarszym zabytkiem ruchomym w Zabrzu. Prace konserwatorskie wsparł Urząd Miasta.

(TK)