Rekord zachorowań na grypę w województwie śląskim. Najgorzej jest w Gliwicach, Zabrzu i powiecie


Ponad 4,4 tysiąca osób na terenie objętym przez gliwicki Sanepid (w tym Zabrze) zapadło na grypę w zaledwie 7 dni. Dla porównania na obszarze podlegającym pod stację w Katowicach było to niespełna 800 przypadków. Ogółem na terenie całego Śląska w okresie między 8 a 15 lutego zachorowało łącznie 27 tysięcy osób.

Tak wielu zachorowań na grypę nie było od lat – jak pokazują dane zebrane przez śląską Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną liczba przypadków w tym samym przedziale czasowym w latach poprzednich zwiększyła się z 1187 w 2010 roku do 27,3 tysięcy w 2019 roku.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Wśród zarażonych sporą grupę, bo około 10 tysięcy, stanowiły dzieci poniżej 14 roku życia.[/perfectpullquote]

– Współczynnik zapadalności na grypę w drugim tygodniu lutego 2019 roku wyniósł 601,52/100 tys. mieszkańców i jest wyższy od współczynnika zapadalności w analogicznym okresie 2018 roku (487,98/100 tys. mieszkańców), jest to również najwyższy współczynnik zapadalności jaki zanotowano w województwie śląskim w porównaniu z analogicznymi okresami lat poprzednich (2010-2018) – podaje wojewódzki Sanepid.


[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Niestety część chorych musiała podjąć leczenie w szpitalu, zdarzyły się także przypadki śmierci wskutek grypy.[/perfectpullquote]

– W w/w okresie hospitalizowano 179 osób, w tym: 33 osoby z powodu objawów ze strony układu krążenia, 5 osób z powodu objawów ze strony układu krążenia i układu oddechowego łącznie, 139 osób z powodu objawów ze strony układu oddechowego oraz 2 osoby z powodu innych objawów. W okresie od 8 do 15 lutego br. w województwie śląskim zarejestrowano 7 zgonów z powodu grypy – czytamy w opracowaniu WSSE w Katowicach.

Czym jest grypa

Grypa jest ostrą chorobą wirusową, wywoływaną najczęściej przez wirusy grypy A i B, rzadziej C. Namnażają się one w komórkach nabłonkowych górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych. Okres wylęgania grypy wynosi średnio 2 dni, natomiast największa zakaźność występuje 1 dzień przed i 3 do 5 dni po ustąpieniu objawów.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami.[/perfectpullquote]

Charakterystycznymi objawami klinicznymi są wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie. Najczęściej zachorowania mają przebieg lekki lub umiarkowany, jednak w najcięższych przypadkach, zwłaszcza u osób z istniejącymi schorzeniami, choroba może skończyć się ciężkimi powikłaniami lub nawet śmiercią.

(żms)/WSSE w Katowicach