Rekonstrukcja zdarzeń, analiza śladów. Politechnika będzie kształcić specjalistów kryminalistyki

Technologie inżynierskie w kryminalistyce to nowy kierunek studiów na Politechnice Śląskiej. Rekonstrukcja zdarzeń, analiza śladów, informatyka śledcza i sztuczna inteligencja – absolwenci będą mieli specjalistyczną wiedzę w tym zakresie.

Kształcenie w tej dziedzinie realizowane będzie już od października br. w roku akademickim 2025/26. Jak zaznacza uczelnia, uruchomienie studiów, jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku na specjalistów. Nauczanie będzie realizowane na Wydziale Inżynierii Biomedycznej w Zabrzu.

Będziemy kształcili wyspecjalizowanych ekspertów. Jesteśmy po rozmowach z przedstawicielami instytucji i przedsiębiorstw, które zajmują się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem i odpowiadamy na ich potrzeby, a tą potrzebą jest dziś kształcenie specjalistów, którzy będą się znali na specyficznych aspektach zagadnień kryminalistycznych – wyjaśniła Prorektor ds. Studentów i Kształcenia w Politechnice Śląskiej, prof. Anna Chrobok.

Absolwenci nowego kierunku posiądą wiedzę z wielu obszarów, która może się przydać w pracy w jednostkach bezpieczeństwa – od biologii molekularnej i toksykologii po genetykę sądową.

– Jest to zdecydowanie kierunek interdyscyplinarny. Student zdobędzie wiedzę z zakresu inżynierii materiałowej, biomechaniki, medycyny, psychologii czy chemii – mówił prof. Marcin Basiaga, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej PŚ, jednocześnie podkreślając, że ważnym wsparciem w zakresie kształcenia będzie dobrze przygotowana kadra. Zajęcia będą realizowane we współpracy z Zakładem Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz przy wsparciu praktyków z wieloletnim doświadczeniem w służbach mundurowych.

– Kształcimy odpowiedzialnie. Jesteśmy do tego przygotowani, bo oprócz doskonałej kadry merytorycznej, dysponujemy również nowoczesną infrastrukturą. Z dumą zawsze prezentujemy te laboratoria, które są do dyspozycji na Wydziale Inżynierii Biomedycznej i w Europejskim Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia – podkreślił Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk.

Przedstawiciele służb mundurowych nie mają wątpliwości, że absolwenci nowo uruchamianego kierunku znajdą pracę w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem obywateli i Państwa.

– Niezwykle są dziś poszukiwane umiejętności w zakresie nowoczesnych technologii i cyberbezpieczeństwa. Wykształcenie inżynieryjne jest cenne, dlatego jestem przekonany, że absolwenci posiadający tak specjalistyczną i interdyscyplinarną wiedzę będą mogli znaleźć zatrudnienie w służbach policyjnych – zapewnił podinspektor mgr Marek Kościelny, Zastępca Naczelnika Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Rekrutacja na studia pierwszego stopnia – inżynierskie na Politechnice Śląskiej na nowym kierunku rozpocznie się 28 maja 2025 r.

(żms)/POLSL.PL
fot. Jan Szady