Radiowozy z wideorejestratorami wyjechały na zabrzańskie ulice. Policyjne działania “Prędkość”

Zabrzańscy policjanci prowadzą w czwartek działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości, jednak funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Policjanci patrolujący drogi województwa śląskiego, tylko w samym kwietniu ujawnili 455 przypadków przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h więcej niż pozwalały na to przepisy – mówi sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Niestety, ponad dwukrotnie pobity został dotychczasowy „niechlubny rekord”, kiedy to w październiku ubiegłego roku doszło do 217 tego typu przekroczeń.

Celem policyjnych działań jest przypomnienie kierowcom, że pomimo dużo mniejszego ruchu na naszych drogach ograniczenia prędkości nadal obowiązują. W akcji zostaną wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Statyczne punkty pomiaru prędkości, jak i pomiary prowadzone dynamicznie możemy spotkać przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym – zapowiada Bijok.


Policja apeluje do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. – Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań – zaznacza oficer prasowy.

O przypadkach zatrzymania prawa jazdy na okres 3 miesięcy kierującym na terenie Zabrza pisaliśmy w kwietniu. Na ulicy Goduli w ciągu dwóch dni weekendu tymczasowo odebrano uprawnienia czterem osobom. Dzień później, w poniedziałek, 21 kwietnia, także zatrzymano cztery dokumenty.
(nmm)/KMP Zabrze
fot. Śląska Policja