Przywłaszczoną kartą płacił za zakupy. Transakcje śledziła pokrzywdzona, wezwała policję

Mężczyzna podejrzany o dokonanie płatności przy pomocy przywłaszczonej karty bankomatowej jest już w rękach policji. Sprawca znalazł kartę i wykorzystał ją, aby zapłacić za swoje zakupy. Teraz grozi mu do 10 lat więzienia.

Znalezione nie kradzione? Nic bardziej mylnego. Przekonał się o tym 42-latek, który posługiwał się cudzym środkiem płatniczym.

W poniedziałek do dyżurnego Komisariatu IV Policji w Zabrzu wpłynęło zgłoszenie o włamaniu się na konto bankowe. Policjanci dowiedzieli się od zgłaszającej, że dzień wcześniej najprawdopodobniej zagubiła kartę bankomatową i już po kilku godzinach zaczęła otrzymywać informacje z banku o dokonywanych płatnościach jej kartą – relacjonuje mł. asp. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Kiedy kobieta otrzymała sygnał o kolejnym korzystaniu z karty, szybko poszła na miejsce, gdzie jej użyto, wezwała też policjantów.

Na miejscu zatrzymano 42-latka, który wcześniej był notowany za przestępstwa przeciwko mieniu. Mężczyzna usłyszał już zarzut włamania się na konto przy użyciu znalezionej karty bankomatowej – dodaje Bijok.

Policja przypomina: znalazłeś telefon, portfel lub inne zagubione przez kogoś rzeczy? Nie oddałeś właścicielowi? – uważaj, bo to przestępstwo lub wykroczenie. Ta sama reguła dotyczy znalezienia pieniędzy czy innych środków płatniczych.

Płacenie zbliżeniowo znalezioną kartą bankomatową traktowane jest jako przestępstwo kradzieży z włamaniem, za które grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Przyłożenie karty płatniczej do terminala skutkuje uzyskaniem dostępu do konta, i w tym momencie dochodzi do przełamania bariery elektroniczne przez osobę nieuprawnioną, skradzioną lub przywłaszczoną kartą płatniczą

– zaznacza oficer prasowy.

Znamy wszyscy powiedzenie” znalezione nie kradzione” – to błędne przeświadczenie przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Już małe dzieci uważają, że jeżeli coś znajdą to należy do nich. Nic bardziej mylnego. Znalazłeś cudzą rzecz ruchomą – musisz ją oddać.

(żms)/KMP Zabrze
fot. px/zdjęcie poglądowe