Przyszli w sprawie kradzieży prądu, po czym… okradli mieszkanie. Uwaga na „pracowników energetyki”

Policjanci prowadzą czynności zmierzające do ustalenia oszustów, którzy w miniony poniedziałek podając się za pracowników energetyki, pod pretekstem sprawdzenia instalacji okradli dwie zabrzanki w ich mieszkaniu. Kobiety straciły swoje oszczędności.

Do policjantów z Komisariatu I Policji w Zabrzu zgłosiła się 87-letnia zabrzanka wraz ze swoją 47 córką. Kobiety poinformowały, iż około godziny 14.10 do ich mieszkania przy ulicy Tuwima przyszło dwóch mężczyzn podających się za pracowników elektrowni.

Oszuści oznajmili, iż prawdopodobnie ktoś podłączył się do instalacji elektrycznej ich mieszkania i dokonuje nielegalnego poboru prądu. Kobiety wpuściły mężczyzn do środka. Wtedy złodzieje, wykorzystując ich nieuwagę, dokonali kradzieży pieniędzy w kwocie 3000 złotych

– relacjonuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Ostrzegamy przed wpuszczaniem do mieszkań obcych. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym – zaznacza oficer prasowy.

Policja przestrzega też przed wpuszczaniem do mieszkań osób obcych przedstawiających się jako pracowników administracji budynków i inkasentów.

Kiedy osoba przedstawia się jako pracownik firmy lub urzędu, zawsze prośmy o okazanie legitymacji, bądź sprawdźmy to telefonicznie. W tego typu sytuacjach zawsze możemy również poprosić życzliwego sąsiada o pomoc, aby towarzyszył nam podczas takiej wizyty. Oszuści wykorzystują fakt, że starsi ludzie stosunkowo szybko nabierają zaufania do nowo poznanych osób i nawet jeśli słyszeli o podobnych kradzieżach, to nie biorą pod uwagę, że to właśnie na nich może być zastawiona pułapka – dodaje Bijok.

O wszystkich podejrzanych sytuacjach należy natychmiast poinformować policję.

(żms)/KMP Zabrze
fot. zdj. poglądowe/px