Przysłali po 81-latka taksówkę, która zawiozła go do banku. Kolejne oszustwo metodą “na policjanta”

fot. zdj. poglądowe

Oszuści szukają cały czas nowych pomysłów lub modyfikują dotychczas wykorzystywane, aby skutecznie wyłudzać pieniądze. Niestety w poniedziałek przekonał się o tym 81-letni zabrzanin, który osobom podającym się za policjantów przekazał prawie 60 tys. złotych.

Tym razem sprawcy ponownie wykorzystali metodę “na policjanta”. Jednak zmodyfikowali ją w ten sposób, że po pokrzywdzonego wysłali taksówkę, która zawiozła go do banku, gdzie wypłacił pieniądze oraz z banku do miejsca, gdzie zostały przekazane oszustom.

Zabrzańscy policjanci apelują o zwrócenie uwagi na osoby starsze i przypominanie im o tym jak mają się zachować, by nie stać się ofiarą oszustwa. Pamiętajmy o najstarszych członkach naszych rodzin, rozmawiajmy z nimi na ten temat i przypominajmy im o zagrożeniu. Zwróćmy też uwagę na osoby samotne w naszym sąsiedztwie. Warto poprosić o pomoc dzielnicowego, który często w trakcie swojej codziennej służby odwiedza osoby starsze rozmawiając z nimi. Poniżej przedstawiamy kilka informacji, które warto zapamiętać i przekazać je osobą, które potencjalnie mogą stać się ofiarami oszustów – przekazuje sierż. szt. Sebastian Bijok, rzecznik zabrzańskiej policji.


Jak działają sprawcy?

Najczęściej stosują dwie metody „na wnuczka” i „na policjanta”. W pierwszej oszust podaje się za krewnego, który spowodował wypadek… pilnie potrzebuje pieniędzy… prosi o pomoc… zachowanie tajemnicy… sam nie może odebrać pieniędzy, przyśle zaufaną osobę.

W drugiej oszust podaje się za policjanta… informuje, że właśnie namierzono oszusta… nieuczciwych pracowników banku, w którym rozmówca posiada oszczędności czy osobę próbującą wyłudzić kredyt na fałszywy dowód rozmówcy… informują rozmówcę o jego zagrożonych pieniądzach… każą wypłacić wszystkie pieniądze z banku i przekazać je wskazanej osobie…

Policja apeluje: Seniorze, nie daj się oszukać. Nie przekazuj osobie nieznajomej pieniędzy!

– Rozłącz połączenie (odłóż słuchawkę na widełki telefonu);
– Skontaktuj się z bliskimi (upewnij się czy rodzina potrzebuje pomocy);
– Powiadom Policję zadzwoń na numer alarmowy 112.

Zapamiętaj! Policjanci nigdy:
– nie informują przez telefon o swoich działaniach,
– nie proszą o przekazanie pieniędzy,
– nie pytają o sumę posiadanych oszczędności oraz miejsca ich przechowywania,
– nie proszą o podanie numerów kont bankowych, haseł,
– nie proszą o przelanie pieniędzy na wskazane konta bankowe,
– nie proszą o zaciągnięcie kredytu.