Prezydent zgłasza problem smrodu do Marszałka Województwa i WIOŚ. FCC: “Dokładamy wszelkich starań”

fot. FCC Polska (spryskiwanie środkiem odorobójczym)

W dużej części Zabrza nadal silnie odczuwalny jest odór odpadów. FCC zapewnia, że stosuje doraźne środki zapobiegawcze i kończy inwestycję związaną z hermetyzacją instalacji ich przetwarzania. Mimo to prezydent Zabrza kolejny raz wystosowała do spółki apel.

Z uwagi na wystąpienie w ostatnich dniach intensywnych uciążliwości zapachowych spowodowanych działalnością instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik po raz kolejny wezwała firmę FCC Polska Sp. z o.o. do natychmiastowego wdrożenia działań zapobiegawczych, które złagodzą występujące uciążliwości – czytamy w wystąpieniu Prezydent Miasta dotyczącym uciążliwości zapachowych występujących na terenie miasta, które opublikowano na stronie magistratu.

Wystąpienie udostępniono w piątek, co spowodowane było licznymi zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi uciążliwości zapachowych, które w czwartek były wyczuwalne na znacznym obszarze miasta Zabrze. Prezydent po raz kolejny wnioskowała do FCC o jak najszybsze rozwiązanie problemu odoru.

Z uwagi na prognozy pogody, które na najbliższe dni przewidują duże różnice temperatur nawet do 20°C pomiędzy dniem i nocą, bardzo ważne jest prawidłowe funkcjonowanie instalacji do przetwarzania odpadów. Powstałe warunki pogodowe sprzyjać będą szybkiemu rozprzestrzenianiu się uciążliwości zapachowych w powietrzu, co powodować będzie obniżenie komfortu życia w naszym mieście do czego nie możemy dopuścić – kontynuuje Mańka-Szulik.


O sytuacji powiadomiono Marszałka Województwa Śląskiego oraz Wojewódzkiego Inspektor Ochrony Środowiska. Tymczasem FCC Polska w opublikowanym kilka dni temu raporcie ze stanu prac przy hermetyzacji instalacji przetwarzania odpadów zapewnia, że podjęto działania, by problem smrodu ograniczyć.

– Dokładamy wszelkich starań, aby możliwie zniwelować ewentualne niedogodności związane z uciążliwością zapachową. W tym celu stosujemy m.in. system dezodoryzacji w halach przetwarzania odpadów komunalnych, który pracuje bez przerwy, spryskujemy środkiem odorobójczym koła wszystkich samochodów wyjeżdżających z zakładu, zwiększyliśmy także częstotliwość czyszczenia placów magazynowych, na których składowane są odpady, a obecnie wprowadzamy także dodatkowe rozwiązanie, jakim jest armatka niwelująca ewentualny nieprzyjemny zapach – przekazuje Krzysztof Tomczyński, Dyrektor ds. Inwestycji i Technologii z FCC Polska.

Prace budowalne przy drugim (i ostatnim) etapie hermetyzacji instalacji FCC Polska w Zabrzu mają zostać zakończone jesienią br. Po ukończeniu budowy, w celu uruchomienia tej części inwestycji, konieczne będzie ponowne przejście przez procedurę odbiorów oraz uzyskanie tzw. pozwolenia zintegrowanego.

(żms)/UM Zabrze, FCC Polska
fot. FCC Polska