Premiera „Inwazji Jaszczurów” już za nami. Przedstawienie długo zagości w repertuarze Teatru Nowego

To był wieczór pełen humoru i wrażeń. Za nami premiera kolejnego spektaklu Teatru Nowego w Zabrzu – „Inwazji Jaszczurów” – scenicznej adaptacji humorystycznej a jednocześnie przenikliwej i niezwykle proroczej powieści popularnego czeskiego autora, Karola Čapka.

Ta barwna historia ma swój początek na odległych wysepkach Oceanu Spokojnego, gdzie pozornie błahe wydarzenie odmienia sposób, w jaki funkcjonuje znany nam świat. Premiera spotkała się z owacjami na stojąco i gromkimi brawami widowni. Wieczór obfitował także w długie rozmowy zakulisowe po spektaklu, które zapewniły, że przedstawienie na długo zagości w repertuarze Teatru Nowego w Zabrzu.

Satyra na szalejący kapitalizm

Spektakl „Inwazja Jaszczurów” to nie tylko łącząca w sobie elementy horroru, science-fiction i filmu przyrodniczego opowieść o triumfach i upadkach gatunków, społeczeństw i ustrojów politycznych, ale też zderzenie indywidualnych losów i ambicji bohaterów – charyzmatycznego kapitana-wizjonera, utalentowanego biznesmena-marzyciela i ambitnego, skrupulatnego portiera, którzy zostali wrzuceni w wir niezwykłych wydarzeń, za sprawą których świat, dosłownie, odmieni swoje oblicze.

Inwazja to satyra na szalejący kapitalizm, antynaukę, chciwość, społeczną krótkowzroczność i zamiłowanie do wygodnego stylu życia oraz absurdalnych trendów a jednocześnie pouczająca opowieść o ludzkich możliwościach, empatii oraz współistnieniu ludzi z naturą.

Spotkanie cywilizacji tytułowych Jaszczurów – inteligentnych, przyjaźnie nastawionych i pracowitych zwierząt, zasiedlających zapomniane i wyklęte przez tubylców tropikalne zatoki oraz ludzi, głodnych industrialnego i kulturalnego przełomu może niespodziewanie przynieść nam gwarancję globalnego pokoju i niemal nieskończonych możliwości rozwoju gospodarczego.

Co więc może pójść nie tak? Czy ta kusząca perspektywa może przerodzić się w antyutopię? Czy antybohaterem faktycznie jest ten, którego obwiniamy za swoją porażkę? Czy mały człowiek może dokonać wielkich rzeczy a człowiek wielki – fatalnej pomyłki? Na te pytania, zabierając widzów w podróż z surrealistycznego muzeum ludzkich dokonań i historii do miejsc rodem z dawnych powieści podróżniczych (i z powrotem do Pragi), stara się odpowiedzieć „Inwazja Jaszczurów”.

Tłumaczenie: Jadwiga Bułakowska
Adaptacja: Amadeusz Nosal
Reżyseria: Łukasz Zaleski
Scenografia i kostiumy: Kaja Migdałek
Muzyka: Kuba Karaś

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.teatrzabrze.pl.

(żms)/UM Zabrze
fot. Paweł JaNic Janicki/UM Zabrze