Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Zabrze. Wizytował Śląskie Centrum Chorób Serca


Zabrze odwiedził w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Spotkanie, które odbyło się w Śląskim Centrum Chorób Serca poświęcone było dokonaniom medycyny na Śląsku. Nasz region zdecydowanie ma się czym pochwalić w tej materii.

W spotkaniu udział wzięli m.in.: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, wicemarszałek województwa śląskiego Dariusz Starzycki, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca prof. Marian Zembala, prezes zarządu Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia Adam Konka, przedstawiciele uczelni wyższych, instytucji i ośrodków medycznych z terenu województwa śląskiego.

Prof. Marian Zembala opowiedział o działalności Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu – uznanego szpitala kardiologiczno-kardiochirurgicznego, należącego do wiodących ośrodków w Polsce.

Podkreślił, że za wysoki poziom usług, jakie oferuje Centrum, odpowiada wiele czynników, w tym m.in. zespół składający się z utalentowanych, świetnie wyszkolonych lekarzy, pielęgniarek oraz personelu medycznego, dla których pacjent jest zawsze najważniejszy; bardzo dobre warunki porównywalne z najlepszymi europejskimi oraz światowymi ośrodkami; najnowocześniejszy sprzęt medyczny czy też nowoczesna organizacja procesu diagnostycznego i leczenia. To właśnie tutaj dokonano pierwszego w Polsce przeszczepu serca u osoby dorosłej i u dziecka.


Podczas spotkania śląscy lekarze przedstawili premierowi osiągnięcia swoich zespołów. Oprócz wysokiej pozycji ŚCCS mówiono również m.in. o pionierskich metodach leczenia stosowanych w Centrum Onkologii w Gliwicach czy 160 operacjach na płodach z przepukliną oponowo-rdzeniową, przeprowadzonych w Bytomiu.

(żms)/UM Zabrze
fot. Śląski Urząd Wojewódzki