Premier M. Morawiecki odwiedził Zabrze. Miasto otrzyma dotację z tzw. funduszy norweskich

Choć wydarzenie to nie było oficjalnie zapowiadane na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w środę rano w Zabrzu zjawił się premier Mateusz Morawiecki. Wizyta miała związek z przyznaniem miastu środków z funduszy norweskich.

Premier 30 czerwca wizytuje na Śląsku, gdzie tuż po południu, w Katowicach, ma się odbyć Szczyt Szefów Rządów Państw Grupy Wyszehradzkiej.

W zabrzańskim ratuszu trwa spotkanie premiera Mateusza Morawskiego z przedstawicielami miast, które zostały beneficjentami tzw. środków norweskich. Zabrze otrzyma kilkanaście milionów złotych – poinformował w mediach społecznościowych wiceprezydent Zabrza, Krzysztof Lewandowski (później błąd został poprawiony). Dofinansowanie uzyskał projekt “Miasto przestrzenią rozwoju”.


Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE – kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (który tworzą państwa UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia).

W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.

Głównym celem Funduszy norweskich i Funduszy EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

(żms)/EOG.gov.pl
fot. Krzysztof Lewandowski (FB)