Prace na stadionie Górnika. Trybuna południowa będzie gotowa na mecz z “Jagą”

Fani ekipy Trójkolorowych zasiądą na nowej trybunie 8 sierpnia, gdy do Zabrza przyjedzie Jagiellonia Białystok. Zgodnie z zapowiedziami, gotowych do tego momentu będzie 2,5 tysiąca nowych siedzisk. W tej chwili trwa ich montaż.

Inwestor przychylił się do propozycji stowarzyszenia kibiców – na trybunie, gdzie w niedalekiej już przyszłości zasiadać będą najzagorzalsi fani Górnika powstał, ułożony z białych krzesełek, napis TORCIDA. Jest to jedyny przypadek w Polsce, gdzie sympatycy klubu zostali w tak oryginalny sposób uhonorowani. Prace przy montażu krzesełek i wygrodzeń, to tylko niewielka część z prowadzonych obecnie robót. Frontem robót objęta jest także wschodnia część obiektu, gdzie powstaje główny plac wejściowy o łącznej powierzchni 22 tysięcy metrów kwadratowych.

Położone zostały już zbrojenia, zrobiono wylewki i uszczelniono powierzchnię. W kolejnym etapie zostanie ona przykrytą warstwą termiczną i zaizolowana. Powierzchnia placu wejściowego jest jednocześnie stropem podziemnego parkingu. Wejścia na Stadion powstają również od strony zachodniej. Chodzi o dwie klatki schodowe położone symetrycznie w narożnikach południowym i północnym. Od strony ulicy Roosevelta, nad pasażem handlowym, powstała z kolei kładka dla ruchu pieszego, która połączy chodnik z placem wejściowym na poziomie +1.


W górnej części trybuny południowej sytuowane jest centrum dowodzenia imprezą masową. Gotowa już jest stalowa konstrukcja, zamontowano także podłogi. W toku znajdują się prace przy instalacjach centralnego ogrzewania i elektrycznych. W ramach tych ostatnich wykonano właśnie pomieszczenie baterii centralnej na poziomie +3 niezbędne do uruchomienia oświetlenia ewakuacyjnego.

– Uruchomienie oświetlenia ewakuacyjnego jest oczywiście konieczne dla wcześniejszego oddania trybuny południowej.
Wykonawcy robią wszystko, co w ich mocy, aby wywiązać się ze zobowiązań i w pierwszej kolejności zakończyć prace właśnie na południowej części obiektu ? zapewnia Tadeusz Dębicki, prezes spółki Stadion w Zabrzu.

Docelowo stadion pomieści 32 tysiące widzów.

(TK)