Powstał pierwszy ogród społeczny w Zabrzu. „Oberiba” ma sprzyjać integracji mieszkańców

W Rokitnicy, niedaleko kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu, powstał pierwszy w naszym mieście ogród społeczny. „Oberiba”, bo tak nazwali go społecznicy, to inicjatywa mieszkańców Rokitnicy.

Zabrzanie z tej części miasta, wraz ze Stowarzyszeniem Kartel Kulturalny oraz Radą Dzielnicy Rokitnica zaadaptowali zielony teren, aby stworzyć ogród, który będzie integrować – nie tylko miłośników zielonego szaleństwa.

W Oberibie każdy amator ogrodnictwa może nauczyć się m.in.: jak sadzić i dbać o rośliny czy też jak założyć swój przydomowy kompostownik.

Na profilu zabrzańskiego ogrodu można zapisać się także na szereg inicjatyw, które są organizowane z myślą o integracji społeczności lokalnej. Już 12 czerwca o godzinie 17:00 odbędą się tu Cho! Warsztaty / Malowanie kamyczków, które poprowadzi Bronisław Żak.

Społeczny ogród to także możliwość uprawiania swojego kawałka zieleni przez osoby, które nie posiadają swojego ogródka na terenie miejskich ogrodów działkowych zlokalizowanych w naszym mieście.

Czym są ogrody społeczne?

Ogrody społeczne to tereny zielone, które są wspólnie pielęgnowane przez mieszkańców danego osiedla lub społeczności. Często powstają na nieużytkach lub zaniedbanych terenach, którym mieszkańcy nadają nowe życie. W ogrodach społecznych można sadzić warzywa, owoce, kwiaty, zioła, a także tworzyć strefy relaksu z ławkami, stołami i hamakami.

Pełnią one nie tylko funkcję zielonych płuc w dzielnicy, to także rewitalizacja przestrzeni i edukacja ekologiczna.

A mimo postępującej urbanizacji chęć zakładania ogrodów społecznych pokazuje, że coraz więcej osób chce uprawiać ziemię tam, gdzie mieszka. Odchodzi przekonanie, że prowadzenie warzywnego czy ziołowego ogródka jest możliwe tylko na terenach wiejskich. O tym, że życie w mieście nie musi oznaczać oddalenia od natury, udowodnili właśnie społecznicy z Rokitnicy.

(żms)/UM Zabrze
fot. FB/Oberiba – Rokitnicki Ogród Społeczny (za UM Zabrze)