Powstaje nowe schronisko dla zwierząt w Zabrzu. Prace pochłoną ponad 15 mln złotych

Niemal rok temu w zabrzańskim Ratuszu podpisano umowę na budowę nowego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Bytomskiej. Obecnie nowy obiekt nabiera już realnych kształtów i mimo zimowej aury prowadzone są tu intensywne prace budowane.

Murarze pracują teraz na pierwszym piętrze dwukondygnacyjnego budynku wejściowego schroniska, gdzie powstają kolejne ściany zewnętrzne i trwają przygotowania do stawiania drugiej kondygnacji. Gotowych jest już 70 procent boksów dla psów, które budowane są w technologii żelbetowej prefabrykowanej. Znaczna ich część jest też już zadaszona stropami żelbetowymi.

Roboty realizuje Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o.o., Sp. K. z Tychów wyłoniona w przetargu publicznym. Ich koszt to 15 mln 177 tys. 759,71 zł brutto i w całości zostanie on pokryty z pozyskanych przez miasto środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2022 r.

Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt, które powstaje w Zabrzu przy ul. Bytomskiej zlokalizowane będzie na działce o powierzchni 23.049 m2. Powierzchnia zabudowy działki obiektami schroniska obejmuje powierzchnię 2.516,62 m2, a powierzchnia biologicznie czynna działki obejmuje 76,6 proc. powierzchni działki.

W ramach budowy nowego schroniska wykonanych zostanie pięć obiektów kubaturowych, w tym: dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2 z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem; 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami; jednokondygnacyjny budynek kociarni z dachem płaskim murowanym w technologii tradycyjnej; jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów z dachem płaskim wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa. Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny wyniesie 230,19 m2. Powstaną też drogi komunikacyjne obiektu z kostki betonowej, wykonanie zagospodarowania patio obiektu z kostki granitowej połączonej z trawnikami, wykonanie ogrodzenia obiektu schroniska.

Aktualnie gotowe są już główne instalacje zewnętrzne – m.in. kanalizacja deszczowa, zbiorniki na wodę szarą i studnie zabudowane. Trwają prace w budynku kwarantanny. Wykonano już też drogi dojazdowe z miejscami postojowymi.

W dokumentacji projektowej nowego schroniska dla zwierząt przyjęto wiele proekologicznych rozwiązania technicznych, takich jak:

  • ogrzewanie obiektu zaprojektowane w oparciu o ekologiczne kotły niskotemperaturowe 5-tej klasy na paliwo stałe, pozwalające na spalanie ekogroszku, drewna lub peletu o mocy 300 kW;
  • wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła dla budynków administracyjnych, pomocniczych, gospodarczych, kociarni i boksów dla zwierząt;
  • jako wspomaganie podgrzewania ciepłej wody użytkowej zaprojektowano baterię dziewięciu kolektorów słonecznych;
  • przewidziano również ujęcie wód deszczowych z dachów budynków schroniska wraz z retencją wody i instalacją „wody szarej”, która wykorzystywana będzie do mycia terenu, wybiegów dla zwierząt itp.
  • Przypomnijmy, że w Zabrzu działa od lat Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt “Psitul mnie”, prowadzone przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce – Oddział w Zabrzu. Jego siedziba znajduje się przy ul. Bytomskiej 133 w Zabrzu-Biskupicach. Po zakończeniu inwestycji zmieni lokalizację, ale nie przeprowadzi się daleko. Zostanie w Biskupicach, przy ulicy Bytomskiej. Nowa siedziba wybudowana zostanie jednak bliżej granicy z Bytomiem, z dala od wszelkich zabudowań. Będzie tu nie tylko więcej miejsc i przestrzeni dla podopiecznych, ale też dla pracowników, którzy zyskają nowy, komfortowy budynek administracyjny.

    (żms)/UM Zabrze
    fot. UM Zabrze