Ponad pół miliona zł wsparcia dla Szpitala Miejskiego w Zabrzu na zakup aparatury medycznej


Ponad pół miliona złotych dofinansowania na profilaktykę i zwalczenie COVID-19 otrzyma zabrzański Szpital Miejski. Środki zostaną przeznaczane m.in. na zakup kardiomonitorów i aparatury USG.

Zabrzańska placówka otrzyma dofinansowanie w wysokości 545 tys. zł w ramach solidarnościowego programu wsparcia powiatów i miast województwa śląskiego w zakresie zdrowia. Środki pochodzą z budżetu województwa śląskiego, z puli dotacji celowych na pomoc finansową samorządom na dofinansowanie zadań własnych i zakupów inwestycyjnych.

Wnioskodawcą projektu „Zakup aparatury i sprzętu medycznego dla potrzeb zabezpieczenia pacjentów zakażonych i diagnozowanych w kierunku choroby COVID-19 dla potrzeb Szpitala Miejskiego w Zabrzu” było miasto – organ założycielski placówki.


Środki z dofinansowaniu zabrzańska placówka przeznaczy na zakup aparatów USG, komory laminarnej, kardiomonitorów oraz ambulansu transportowego. Sprzęt trafi m. in. na Oddział Neurologii oraz na Blok Operacyjny.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za to wsparcie, to dla naszej placówki istotna pomoc. Zakup aparatury medycznej jest niezbędny ze względu na ratowanie życia i zdrowia pacjentów, a właściwa diagnostyka w wypadku wystąpienia choroby COVID-19 jest niezwykle ważna. Lokalizacja i działanie naszego szpitala, w szczególności SOR, na terenie województwa są kluczowe dla całej metropolii śląskiej. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania sprzętu w leczeniu pacjentów w kolejnych latach – mówi dr Piotr Trybalski, wiceprezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

Szpital Miejski w Zabrzu zakwalifikowany został przez wojewodę śląskiego do grupy placówek o podwyższonej gotowości i każdego dnia udziela świadczeń zdrowotnych pacjentom z podejrzeniem koronawirusa. Obecnie szpital pracuje już w normalnym trybie, jednak przy zachowaniu wszystkich obowiązujących procedur epidemicznych.

(mat. pras.)
fot. Szpital Miejski w Zabrzu