Pomnik profesora Religii jest niemal gotowy. Niebawem przeniesiony zostanie w miejsce docelowe

W zakładach GZUT w Gliwicach powstaje pomnik profesora Religi. Obiekt jest prawie gotowy – już wkrótce stanie na zbiegu ul. Powstańców Śląskich i Religi.

Pomnik wielkiego zabrzanina, honorowego obywatela Zabrza zostanie ustawiony z okazji 100-lecia naszego miasta. W poniedziałek delegacja samorządowców mogła zobaczyć efekt wielomiesięcznej pracy Mistrza prof. Krzysztofa Nitscha nad tym postumentem.

– To niesamowite przeżycie móc uczestniczyć w kolejnych etapach powstawania pomnika upamiętniającego prof. Zbigniewa Religę – wybitnego kardiochirurga, ojca medycznej marki Miasta Zabrze. Dzisiaj, wraz z autorem projektu i wykonawcą postumentu – prof. Krzysztofem Nitschem, światowej sławy rzeźbiarzem i medalierem miałam okazję oglądać pomnik na kolejnym etapie jego wykonania. Jestem przekonana, że będzie robił wrażenie i zdobił nasze miasto przez kolejne stulecia – komentuje prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.


Przypomnijmy, że umowę na wykonanie gipsowej formy pomnika w skali 1:1, z pochodzącym z Zabrza światowej sławy rzeźbiarzem i medalierem – prof. Krzysztofem Nitschem, zawarto w lutym ub. roku.

Na jej podstawie miał zostać odlany monument z brązu, który stanie na skwerze u zbiegu ulic Religi i Powstańców Śląskich. O jego kształcie zdecydowali wspólnie włodarze i mieszkańcy, którym zaprezentowano szesnaście odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika. Miasto ogłosiło konkurs, by wybrać najlepszą koncepcję.

Aktualnie pomnik prof. Zbigniewa Religi jest już przygotowany do przeniesienia na skwer przy zabrzańskim Ratuszu. Pozostały już tylko ostatnie prace techniczne fachowców z GZUT oraz ostatnie szlify prof. Krzysztofa Nitscha.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze