Policjanci sprawdzają trzeźwość i stan psychofizyczny. Wzmożone kontrole kierowców autobusów


Policjanci z zabrzańskiej drogówki sprawdzają od kilku dni zarówno trzeźwość, jak i stan psychofizyczny kierowców autobusów, szczególnie komunikacji miejskiej. Jest to reakcja na zdarzenia, które miały miejsce niedawno na terenie kraju.

W ostatnim czasie doszło do kilku groźnych wypadków drogowych z udziałem autobusów, w tym także autobusów komunikacji publicznej. Z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, tylko trzeźwy i wypoczęty kierowca warunkuje bezpieczeństwo na drodze – przekazuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Ostatnie wydarzenia pokazały, że osoby – od których ze względu na wykonywany zawód oczekuje się nieskazitelnego stanu psychofizycznego – zlekceważyły elementarne zasady bezpieczeństwa

– podkreśla oficer prasowy.


Kontrole pojazdów, w tym autobusów są systematycznie prowadzone przez policjantów ruchu drogowego, jednak w reakcji na zaistniałe zdarzenia, funkcjonariusze rozpoczęli dodatkowe wzmożone testowanie kierowców.

Bezpieczeństwo podróżnych jest priorytetem, dlatego też wszelkie niebezpieczne zachowania kierowców spotkają się ze stanowczą reakcją policji – zaznacza Bijok.

Dotychczas wszyscy kontrolowani kierowcy przeszli przeprowadzane badania pomyślnie.

Seria wypadków przy przewozie ludzi

Na terenie kraju doszło ostatnio do kilku poważnych wypadków związanych z komunikacją zbiorową. Pod koniec czerwca w Warszawie autobus spadł z wiaduktu, w wyniku czego zginęła jedna osoba, a kilkanaście zostało rannych, w tym ciężko. Kierowca pojazdu miał być pod wpływem amfetaminy.

Na początku lipca autokar przewożący obywateli Ukrainy zderzył się z dwiema ciężarówkami (w tym cysterną) na DK1 w Bogusławicach koło Częstochowy. Dwa pojazdy stanęły w ogniu. Ranne zostały 32 osoby, sześć z nich poważnie.

Zaledwie trzy dni później, w miejscowości Dźwiżyno w powiecie kołobrzeskim, doszło do zderzenia dwóch autokarów i busa. W pojazdach podróżowało łącznie 19 osób, 14 z nich ucierpiało w wypadku.

Ostatnie, najświeższe zdarzenie pochodzi z 7 lipca. Ponownie w Warszawie kierowca autobusu spowodował wypadek, w którym uszkodził cztery zaparkowane samochody i latarnię. Jedna osoba trafiła do szpitala. W tym przypadku kierujący miał znajdować się nie pod wpływem, a po użyciu narkotyków.

(nmm)/KMP Zabrze
fot., wid. KMP Zabrze