Policja wzmaga kontrole pustostanów i apeluje o czujność. Uruchomiono specjalną infolinię

Na zewnątrz coraz zimniej, dlatego policjanci, a w szczególności dzielnicowi, sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych. Osoby, które mają informacje o ludziach bytujących w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu, proszone są o kontakt z wyspecjalizowanymi instytucjami lub policją.

Policjanci kontrolują parki, dworce, kanały ciepłownicze, opuszczone budynki oraz pozostałe miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Informują o adresach noclegowni, a w skrajnie trudnych przypadkach odwożą bezdomnych w bezpieczne miejsce. Funkcjonariusze troszczą się też o osoby, które przebywają w miejscach zabronionych.

Przykładem jest sierż. szt. Roman Janasik, dzielnicowy rejonu nr 12, który regularnie kontroluje miejsca grupowania się osób bezdomnych w podległej mu dzielnicy. Zdjęcie załączone do artykułu zostało wykonane podczas ostatnich działań w opuszczonym budynku przy ulicy Wolności 168, gdzie nocują osoby pozbawione stałego miejsca zamieszkania.


Apelujemy do Państwa o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub niestosownie ubranych do pory zimowej. Zwracajmy szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze, bezdomne i będące pod wpływem alkoholu. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, tel. alarmowe 997 lub 112 – podkreśla sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Pod numerem telefonu 987 można uzyskać informacje o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych.

Bazę noclegową dla osób bezdomnych na terenie Zabrza stanowią:

  • Noclegownia ul. Trocera 63,
  • Ogrzewalnia dla Osób Bezdomnych ul. Stalmacha 7,
  • Dom Św. Brata Alberta Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn ul. Kochanowskiego 26,
  • Schronisko dla Bezdomnych Kobiet ul. Ofiar Katynia 48,
  • Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży ul. Ofiar Katynia 48,
  • Dom Pokora Szkoła Nowego Życia ul. Pawliczka 16.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze