Policja wzmaga kontrole pustostanów i apeluje o czujność. “Może uratujemy czyjeś życie”

W związku z pogorszeniem się warunków pogodowych i znacznym spadkiem temperatur policjanci, a w szczególności dzielnicowi, sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych. Apelują też, by nie pozostawać obojętnym na inne osoby.

Szczególnie w okresie chłodów, każdego, kto ma informacje o osobach przebywających w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu prosimy o kontakt z wyspecjalizowanymi instytucjami lub policją. Może w ten sposób uratujemy czyjeś życie – mówi sierż. szt. Sebastian Bijok, rzecznik KMP Zabrze.

Policjanci kontrolują parki, dworce, kanały ciepłownicze, opuszczone budynki oraz pozostałe miejsca, w których mogą przebywać bezdomni.

Informują o adresach noclegowni, a w skrajnie trudnych przypadkach odwożą bezdomnych w bezpieczne miejsce. Funkcjonariusze troszczą się też o osoby, które przebywają w miejscach zabronionych, gdzie może dojść do zagrożenia ich życia i zdrowia.

Przykładem jest mł. asp. Mariusz Pasterczyk, dzielnicowy rejonu nr 3, który regularnie kontroluje miejsca grupowania się osób bezdomnych w podległej mu dzielnicy. Zdjęcia załączone do komunikatu zostały wykonane podczas ostatniej kontroli w opuszczonej hali produkcyjnej dawnego “Liondrutu” u zbiegu ulic Armii Krajowej i Żeromskiego w Zabrzu oraz przy ul. Armii Krajowej 6- 6a, gdzie przy rurach ciepłowniczych nocują osoby bezdomne – przekazuje Bijok.

Policja apeluje o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur.

Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub niestosownie ubranych do pory zimowej. Zwracajmy szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze, bezdomne i będące pod wpływem alkoholu. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, tel. alarmowe 997 lub 112 – dodaje rzecznik policji z Zabrza.

Informacje o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych można uzyskać dzwoniąc na specjalny numer telefonu 987, który dedykowany jest problemowi bezdomności.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze