Pół miliona na na doposażenie OSP, drugie tyle na dystrybutory wody. Są wyniki głosowania w ZBO

Znane są już wyniki głosowania mieszkańców na projekty w ramach VIII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. W plebiscycie, który trwał od 7 do 22 października, wzięło udział 17 tys. zabrzan, którzy łącznie oddali ponad 30 tys. głosów.

Tym razem w ramach budżetu partycypacyjnego do podziału było ponad 5 mln zł. Głosowaniu mieszkańców poddano 70 wniosków – dziewięć ogólnomiejskich oraz 61 projektów dzielnicowych. Wpłynęło przeszło 17 099 ważnych kart do głosowania, w tym 17 042 oddanych elektronicznie oraz 57 w formie papierowej karty do głosowania.

Najwięcej głosów zdobył ogólnomiejski projekt “Bezpieczne Zabrze – doposażenie wszystkich jednostek OSP w Zabrzu”, na który zagłosowało w sumie 3920 osób.

Drugi z projektów ogólnomiejskich, który zostanie zrealizowany w ramach VIII edycji ZBO otrzymał 2550 głosów. Za kwotę niemal 500 tys. zł zamontowane zostaną dystrybutory wody w szkołach podstawowych w Zabrzu.


Wśród projektów dzielnicowych najwięcej głosów zdobył projekt pn. “Modernizacja pojazdu gaśniczego wraz z wymianą silnika i osprzętu”, na który zagłosowało 1405 osób. Za nim uplasował się projekt zgłoszony w dzielnicy Centrum Północ – “Modernizacja boiska wielofunkcyjnego i terenów zielonych przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 im. Adama Mickiewicza w Zabrzu”, na który swój głos oddały 832 osoby. Trzecie miejsce pod względem liczby oddanych głosów zajął projekt pn. „Rozbudowa Zaborza (siłownia pod chmurką, miejsce odpoczynku, strefa zabaw)” (Zaborze Północ, 829 głosów).

Największą frekwencję odnotowano w Grzybowicach (48,19 proc.), w Kończycach (27,20 proc.) oraz w Makoszowach (20,30 proc.).

Do projektu uchwały budżetowej na rok 2022 zostaną ostatecznie wpisane 24 wybrane przez mieszkańców Zabrza projekty – dwa ogólnomiejskie i 22 w poszczególnych dzielnicach miasta.

Szczegółowe wyniki głosowania w VIII edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego można znaleźć TUTAJ.

(żms)/UM Zabrze
fot. UM Zabrze