“Pogranicze – między Polską a Niemcami”. Spacer edukacyjny z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa

fot. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

“Pogranicze – między Polską a Niemcami” – Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza w sobotę, 12 września, na spacer edukacyjny po miejscach, które pokażą jak zmieniała się przestrzeń w wyniku przemysłowej i politycznej działalności człowieka w XIX i XX w.

Wycieczka organizowana jest z okazji tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

Pięciokilometrowy spacer będzie symboliczną drogą wzdłuż dawnego pogranicza, gdzie spotyka się wschód z zachodem oraz dawny przemysł z naturą. Odwiedzimy miejsca, w których wiele się działo, miejsca, na których swoje piętno odcisnął przemysł i polityka wielkich mocarstw, miejsca, w których historia jest ukryta – opisują organizatorzy.


Podczas spaceru zobaczymy z wysokości 300 m. n.p.m panoramę najstarszej dzielnicy Zabrza – Biskupic, poznany historię rzeki Bytomki. Spojrzymy na dwie świątynie i familoki

– dodają.

Zajrzymy do wnętrza XIX w. kamieniołomu, gdzie czas się zatrzymał i dziś przypomina karboński las, a także odwiedzimy dawny posterunek graniczny pomiędzy Polską, a Niemcami pamiętając, że każde miejsce ma swój życiorys – czytamy w opisie wycieczki na stronie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Przewodnikiem podczas spaceru będzie historyk, wieloletni pracownik muzeum Dariusz Walerjański. Wycieczka będzie organizowana w reżimie sanitarnym. Zalecane jest posiadanie maseczki zakrywającej nos i usta lub przyłbicy oraz odpowiedniego obuwia, ponieważ spacer będzie się odbywał po hałdzie i polnych ścieżkach.

Miejsce zbiórki: parking przy ulicy Trębackiej w Zabrzu-Biskupicach (godzina 10:45). Długość trasy to około 5 km, czas wycieczki od godziny 11:00 do 13:30.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki, ul. G. Agricoli 2, 41-800 Zabrze, tel. 697 719 827, dwalerjanski@muzeumgornictwa.pl.

Informator Europejskich Dni Dziedzictwa można znaleźć tutaj: Europejskie Dni Dziedzictwa.

(żms)/Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
fot. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu