Podtrucie tlenkiem węgla przy ul. Osiedleńczej. 9 osób, w tym dzieci, zabrano do szpitala

Nieszczelny piec kaflowy w mieszkaniu mógł stać się przyczyną tragedii, jednak na szczęście wszystkie osoby w mieszkaniu udało się ewakuować. 9 osób, w tym siedmioro dzieci, trafiło do szpitala.

Do zdarzeania doszło w niedzielę, 23 stycznia, o godz. 12:00.

Zabrzańscy strażacy otrzymali informację o zadymieniu mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ul. Osiedleńczej 2. Na miejsce zadysponowano 3 zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Zabrza. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, iż zadymienie powstało wskutek nieszczelności pieca kaflowego w mieszkaniu na 1 piętrze – relacjonuje st. kpt. Wojciech Strugacz, rzcznik KM PSP Zabrze.


Zabezpieczono miejsce zdarzenia i natychmiast przystąpiono do ewakuacji lokatorów oraz wygaszania palenisk w piecach na paliwo stałe w całym pionie budynku. Jednocześnie przeprowadzono pomiary na obecność tlenku węgla w powietrzu, które wykazały jego obecność

– dodaje Strugacz.

Podczas interwencji lokatorzy zaczęli uskarżać się na bóle i zawroty głowy, dlatego strażacy przystąpili do udzielenia im pomocy. Zadysponowano zespoły ratownictwa medycznego oraz dodatkowe butle z tlenem wraz z osprzętem.

W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało 9 osób, 7 z nich to dzieci. Wszystkie osoby zostały przewiezione do szpitala. W akcji, która trwała ponad 3 godziny brało udział 14 ratowników z JRG Zabrze – kontynuuje rzecznik PSP.

Straż pożarna apeluje o zadbanie o bezpieczeństwo własne i najbliższych. – Sprawdźmy stan techniczny urządzeń grzewczych w naszym domu, pamiętajmy o czyszczeniu przewodów kominowych i sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej. Nie zapominajmy też o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń. Zabezpieczmy się, zamontujmy w naszym domu, mieszkaniu czujnik tlenku węgla – podkreśla Strugacz.

W związku z interwencją zabrzańscy strażacy przekazali czujnik tlenku węgla w ramach ogólnopolskiej kampanii Państwowej Straży Pożarnej „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”.

(żms)/KM PSP Zabrze
fot. KM PSP Zabrze