Podszywają się pod znajomych, wyłudzają kod BLIK. Kilka osób w Zabrzu zostało oszukanych

Do zabrzańskiej policji wpłynęły informacje o kilku przypadkach kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności BLIK. Oszuści podszywali się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracali się z pilną prośbą o pożyczkę.

W ostatnich dniach policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu po raz kolejny zostali powiadomieni o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. Oszuści przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, w imieniu pokrzywdzonych wysyłali wiadomości do znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej – przekazuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.

Swoją prośbę tłumaczyli różnie: chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku czy zrobieniem przelewu oraz niemożnością zrobienia tego ze swojego konta

– dodaje Bijok.


Jak przebiega oszustwo metodą na BLIK? Polega ono na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”.

Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder robi się coraz bardziej popularny. W ostatnich dniach ofiarą oszustów padło kilku mieszkańców Zabrza – informuje oficer prasowy.

(nmm)/KMP Zabrze
fot. KMP Gliwice