Podrzucali odpady z zagranicy na terenie Zabrza. Dwóch sprawców trafiło w ręce policji


Tworzywa sztuczne wwożone z zagranicy i pojemniki z chemicznymi odpadami były porzucane na terenie Zabrza i – prawdopodobnie – także innych śląskich miast. Policja zatrzymała w tej sprawie dwie osoby.

Zabrzańscy śledczy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej prowadzą działania w sprawie porzuconych na terenie miasta odpadów z tworzyw sztucznych, a także ciekłych odpadów, przechowywanych w 1000-litrowych zbiornikach, tzw. mauzerach.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]W sprawę zaangażowani zostali również policjanci z zabrzańskiej drogówki, którzy prowadzili nasilone kontrole pojazdów ciężarowych.[/perfectpullquote]

Wskazano typy pojazdów, które były „w zainteresowaniu” śledczych zwalczających przestępczość przeciwko środowisku. Kiedy naczelnik z zabrzańskiej drogówki wracał po służbie do domu, zauważył na terenie Bytomia podobną ciężarówkę. Jadąc za samochodem, policjant poinformował o tym dyżurnego bytomskiej komendy, prosząc o wsparcie miejscowych mundurowych.


 
Pojazd został zatrzymany. W trakcie kontroli okazało się, że dwóch mężczyzn w wieku 30 i 35 lat przewoziło 3 zbiorniki nielegalnych ciekłych odpadów, które miały zostać porzucone. Mężczyźni zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie, a samochód zabezpieczono.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]W trakcie prowadzonych czynności, w garażu należącym do żony jednego z zatrzymanych, policjanci znaleźli kolejnych 6 mauzerów z ciekłymi odpadami.[/perfectpullquote]

Ponadto okazało się, że mężczyźni kilka dni wcześniej, na terenie zabrzańskich dzielnic Makoszowy i Zaborze, porzucili zagraniczne odpady z tworzyw sztucznych. W obecności funkcjonariuszy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach przeprowadzono oględziny. Podejrzanym przedstawiono zarzuty składowania i transportu odpadów wbrew przepisom. Na czas trwającego postępowania zostali oni objęci policyjnym dozorem.

Skala “śmieciowego problemu” jest duża

Tylko w ostatnim czasie na terenie Śląska, dzięki zaangażowaniu policjantów zwalczających przestępczość przeciwko środowisku, udaremniono kilkanaście przypadków prób nielegalnego składowania odpadów na terenie m.in.: nieczynnych żwirowisk i kopalni odkrywkowych oraz składowania odpadów niebezpiecznych w opuszczonych halach magazynowych i pustostanach. Zabrzańscy policjanci również włączyli się do walki z tym przestępczym procederem.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Cyklicznie prowadzą oni działania, podczas których kontrolują m.in. ciężarówki pod kątem przewożenia nimi nielegalnych odpadów.[/perfectpullquote]

Czyste środowisko, to nie tylko sprawa priorytetowa dla policjantów, ale również dla mieszkańców śląskiej aglomeracji. Mieszkańcy Zabrza alarmują mundurowych o samochodach, które wzbudzają w nich podejrzenia, że mogą przewozić nielegalny ładunek. Dzieje się tak zwłaszcza w rejonach terenów leśnych, parków, placów magazynowych i pustostanów. Każde zgłoszenie traktowane jest priorytetowo i skrupulatnie sprawdzane. Wsparcia udzielają również urzędnicy zabrzańskiego magistratu.

 
Policja ostrzega właścicieli gruntów, magazynów oraz firm przewozowych przed oszustami. Apeluje także do mieszkańców o wspólne strzeżenie najbliższego otoczenia przed skażeniem.