Podali się za pracowników telekomunikacji, okradli mieszkanie 81-latki. Policja: ostrzeżcie seniorów

Trzy osoby bez stałego miejsca zamieszkania, podejrzane o kradzież w mieszkaniu 81-latki, zostały zatrzymane. Złodzieje weszli do lokalu podając się za pracowników telekomunikacji.

We wtorek po południu do policjantów z komisariatu II Policji w Zabrzu zgłosiła się zaniepokojona kobieta, która poinformowała, że w niedzielę do mieszkania jej 81-letniej matki przyszło dwóch mężczyzn i kobieta.

Osoby te podając się za pracowników telekomunikacji oraz wykorzystując wiek pokrzywdzonej, weszły do mieszkania, a następnie skradły sprzęt RTV i biżuterię. Sprawą od razu zajęli się kryminalni z zabrzańskiej dwójki. Po przejrzeniu nagrań z monitoringu policjanci wytypowali i zatrzymali sprawców kradzieży. Okazali się nimi dwaj mężczyźni w wieku 37 i 44 lat oraz kobieta w wieku 41 lat. Osoby to nie mają stałego miejsca zamieszkania, ale na co dzień przebywają w Zabrzu. Wcześniej były notowane za wykroczenia i przestępstwa. Mundurowi odzyskali też większość skradzionych przedmiotów. Podejrzani usłyszeli już zarzuty kradzieży. Grozi im do 5 lat więzienia – informuje sierż. szt. Sebastian Bijok, oficer prasowy KMP Zabrze.


Policja apeluje do mieszkańców, którzy mają w swojej rodzinie czy sąsiedztwie osoby starsze, aby rozmawiały z nimi o zagrożeniach wynikających z kontaktami z obcymi osobami i o sposobach radzenia sobie z takimi sytuacjami.

Powiedzmy im, że w razie wątpliwości co do intencji osób je odwiedzających, należy poprosić o pomoc policję, dzwoniąc pod numer 112. Zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić i zachować się asertywnie – podkreśla oficer prasowy.

(żms)/KMP Zabrze
fot. KMP Zabrze