Pobicia, ustawki, obrót narkotykami na ogromną skalę. Zatrzymano kolejnych 15 członków gangu Torcidy

Śląska Policja zatrzymała kolejnych członków gangu „Torcidy”, który m.in. wprowadził do obrotu narkotyki warte ok. 60 mln zł, a także organizował tzw. ustawki i planował napaść na pseudokibiców Piasta Gliwice sprzed kilku tygodni, do czego miało dojść na parkingu nad tunelem DTŚ.

Zapobiegli temu policjanci zwalczający przestępczość pseudokibiców z katowickiej komendy wojewódzkiej, o czym pisaliśmy tutaj:

Maczety, trzonki siekier, rakietnice. Policja zapobiegła bitwie pseudokibiców w centrum Gliwic

W ostatnim czasie zatrzymano kolejnych 15 osób związanych z gangiem w wieku od 24 do 45 lat – mieszkańców województwa śląskiego.

Śledczy ustalili, że zatrzymani działali w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, głównie trudniąc się obrotem narkotyków o czarnorynkowej wartości prawie 60 milionów złotych, takich jak m.in. marihuana, amfetamina, mefedron, kokaina, tabletki ekstazy i 4-CMC. W wyniku przestępczej działalności w latach 2019 – 2020 wprowadzili na rynek ponad 1,5 tony różnego rodzaju środków odurzających i substancji psychotropowych oraz 53 litry płynnej amfetaminy i ponad 100 tysięcy tabletek ekstazy – relacjonuje Śląska Policja.

Członkowie gangu brali też udział w bójkach i brutalnych pobiciach z użyciem niebezpiecznych narzędzi, takich jak broń palna, siekiery, maczety, noże, kije bejsbolowe czy pałki teleskopowe, powodując u pokrzywdzonych poważne obrażenia

– dodaje KWP Katowice.

Jednym z wydarzeń, w których brali udział niektórzy z zatrzymanych mężczyzn była tak zwana ustawka pomiędzy pomiędzy pseudokibicami dwóch antagonistycznie nastawionych do siebie śląskich klubów piłkarskich, która miała miejsce w dniu 24 marca br. w miejscowości Górki Wielkie (powiat cieszyński). W trakcie bójki uczestnicy używali kijów bejsbolowych, pałek, kastetów, a jeden z uczestników odniósł poważne obrażenia ciała ze złamaniami kończyn i licznymi ranami szarpanymi.

Niespełna tydzień później zaplanowali napaść na pseudokibiców z Gliwic podczas ich treningu na siłowni – to wspomniana sytuacja zatrzymań na parkingu nad DTŚ w tym mieście.

Wówczas policjanci zapobiegli napaści i starciu chuliganów, a znalezione przy nich niebezpieczne przedmioty świadczą o tym, że spotkanie dla wielu osób mogło zakończyć się tragicznie

– zaznacza policja.

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz obrotu na dużą skalę narkotykami, a także pobicia i udziału w bójkach usłyszało łącznie 12 z 15 zatrzymanych osób. 7 z nich w wieku od 27 do 39 lat na wniosek prokuratora, decyzją sądu trafiło do aresztu, a 5 w wieku 24 – 45 lat zostało objętych policyjnym dozorem, mają też zakaz opuszczania kraju i muszą wpłacić poręczenie majątkowe w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo jeden z nich – 34-latek odpowie za podżeganie do zniszczenia 6 samochodów osobowych na szkodę jednej z firm.

3 pozostałych mężczyzn, w wieku od 30 do 39 lat, będzie odpowiadało za przestępstwa narkotykowe i również zostało objętych policyjnym dozorem.

Policjanci zwalczający przestępstwa pseudokibiców nadal pracują nad tą sprawą i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Dotychczas w sprawie „Torcidy” zatrzymano już łącznie ponad 200 osób.

(żms)/Śląska Policja
fot. Śląska Policja